Eminpınar, Susurluk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Eminpınar
—  Köy  —
Balıkesir
Balıkesir
Ülke Türkiye Türkiye
İl Balıkesir
İlçe Susurluk
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 201
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0266
İl plaka kodu
Posta kodu 10600
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Eminpınar, Balıkesir ilinin Susurluk ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1877-78 yıllarında Bulgaristan'ın Şumnu vilayetine bağlı Razgrad kasabasına bağlı Masır köyünden göçen (Hacıhüseyinler,keleşler,...) üç ailenin kurmuş olduğu bir göçmen küyüdür. Muhacirler önce şimdiki Susurluk ilçesinin söğütlü çeşme mevkiine gelmişler burada rahat edemeyerek Yeniköy'e doğru göçmüşlerdir.Bu istikamette Davutlar köyü civarındaki Tahtalıdüzü mevkiinde bir müddet meskun olmuşlardır.Rivayete göre burada yerleşik halk ile aralarında çıkan kavga sonucu şimdiki Yeşilova köyü civarına göçmüşlerdir.Bu bölgede yaşayan yörüklerle de aralarında ihtilaf çıkınca şimdiki adı Kazmapınar olan bölgede yaşayan hayvan taciri 'Emin Zeybeğin'yanına gelerek yerleşik hayata geçmişler ve kurulan köyede 'Eminin Pınarından'gelen 'EMİNPINAR' adını vermişlerdir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Eminpınar köyünün macır tarhanası,kıvırma denilen böreği,mısır unudan yapılan kaçamak yemeği,karıştırma,İnek sütünden yapılan koyultmaç denilen tatlı çeşidi,hamur işi olan eriştesi,un ve yağdan yapılan karıştırması,keşkeği ve erik hoşafı başlıca geleneksel yemekleridir. Köyün eski eğlenceleri oldukça ilginçtir.Camal,Alacabacak ve Küldeğirmeni bunlardan bazılarıdır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Balıkesir iline 38 km, Susurluk ilçesine 16 km uzaklıktadır.Güneyinde Reşadiye Köyü Doğusunda Kulat köyü Batısında Yeşilova ve Püren Köyleri Kuzeyinde Kiraz ve Tümbelez VE delanın kömür yaktığı yer bulunmaktadır

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 201
1997 221

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Tarımda Buğday, süpürge yetiştirilmekte.Ayrıca son zamanlarda orman ürünlerinden de faydalanılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır a kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]