Emin Işık

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Emin Işık
Doğum 1936
Hatay
Eğitim İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü
Meslek Akademisyen, ilahiyatçı

Prof. Dr. Emin Işık (d. 1936, Hatay).

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Emin Işık, 1936 yılında Hatay’ın merkez ilçesine bağlı Karmanca Köyü’nde dünyaya geldi. Emin Işık İlk dinî eğitimini aynı zamanda köyünün imamı olan muhterem babası Hoca Şemseddîn Efendi’den talim etti. İlkokulu Demirköprü Köyü İlkokulunda okudu.İlkokuldan sonra iki yıl Antakya Kur’ân Kursu’nda talim okudu ve orada hafızlık yaptı. Öğremininin Orta kısmını Adana’da, lise öğremininin kısmını ise İstanbul’da okuduğu İmam Hatip Lisesi’nden 1960 yılında gördü.

Emin Işık İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü’nden 1964 yılında mezun oldu. Dört yıl kadar İstanbul İmam Hatip Lisesi’nde meslek dersleri öğretmeni ve idareci olarak görev yaptıktan sonra açılan asistanlık imtihanını kazanarak İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü (YÖK kanunu gereğince Marmara Üniversitesi’ne bağlı İlahiyat Fakültesi’ne dönüştü.) Kur’ân İlimleri ve Tefsir Anabilim Dalı’nda Ebubekr İbnu’l Enbârî’nin “Kitâbu’l-Vakfi ve’l-İbtidâ” adlı eseri üzerinde yaptığı edisyon kritik çalışmasıyla doktor oldu.

Emin Işık , Otuz dokuz sene dört ay süren resmî hizmetinden sonra ise 2001 yılında emekli oldu. Emin Işık yüzden fazla ilmî makale ve ansiklopedi maddesi kaleme aldı. Celâl Hoca Hayatı ve ilmî şahsiyeti, Devleti Kuran İrade, Kur’ân’ın Getirdiği, Belh’in Güvercinleri eserleri arasındadır. Evli ve iki çocuk babası olan Işık, ilmî çalışmalarını evindeki özel kütüphanesinde sürdürmektedir.

Mesnevi Sohbetleri


http://www.semazen.net/sp.php?id=334&page_id=1&menu_id=id25

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]