Emilio Esteban Infantes

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Wehrmacht subayı olarak General Esteban Infantes, 1943

Emilio Esteban-Infantes y Martín (d. 18 Mayıs 1892 – ö. 6 Eylül 1962), İspanyol İç Savaşı sırasında görev yapan İspanyol asker ve subay ve daha sonra İkinci Dünya Savaşı'nda Wehrmacht'ın Mavi Tümen komutanı. Nazi Almanyası tarafından savaşta yiğitlik ya da başarılı askeri liderliğinden dolayı Şövalye Demir Haç madalyası ile ödüllendirilmiştir.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Infantes, 18 Mayıs 1892 tarihinde Toledo'da doğdu. 1907 yılında, 15 yaşında, sınıf arkadaşları Francisco Franco ve Juan Yague ile Toledo Askeri Piyade Akademisi'ne girdi ve 1910 yılında mezun oldu, bir Teğmen olarak görevlendirildi ve Fas'taki İspanyol Afrika Ordusu'na katılmak için gönderildi. 1912 yılında, 20 yaşında, 1909'dan 1927'ye kadar süren uzamış Rif Savaşı'nda mücadelesi sırasında Yüzbaşılığa yükseldi. 1928'de Yarbay rütbesine yükseldi. Fas savaşının sona ermesinin ardından, General Francisco Franco tarafından Zaragoza Harp Okulu'nda bir Profesör olarak atandı.

İspanya İç Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

17 Temmuz 1936 tarihinde, Madrid'de Cumhuriyetçi hükümete karşı askeri ayaklanma başladığında hızlı bir şekilde Burgos'a kaçmak zorunda kaldı. Franco'nun altında Milliyetçi güçlerini birleştirdi. Sonuç olarak, Cumhuriyetçi hükümet tarafından gıyabında idama mahkûm edildi. Navarre 5. Tümenini Albay olarak devraldı ve Milliyetçi güçlerin nihai başarı ve zaferi için yaptığı katkılardan dolayı Askeri Madalya aldı. Mayıs 1940 yılında bir yıl süren iç savaş sona erdikten sonra, Fas Ordusu Genelkurmayı ve IV. Askeri Bölgeye komuta ederek Tuğgeneralliğe terfi etti.

İkinci Dünya Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

Hitler Haziran 1941'de Sovyetler Birliği'ne karşı Barbarossa Operasyonunu başlattıktan sonra, Franco hükümeti, Alman ordusunun genel komutasına gönüllü İspanyol tümeninin gönderilmesi için kendisini yetkilendirdi. Aralık 1942'de, Esteban Infantes, resmen Mavi Tümenin komutasını aldı. Agustín Muñoz Grandes gibi efsanevi ve popüler bir komutanın yerine zor bir durumla karşı karşıya kaldı. Esteban Infantes, Şubat 1943'te Leningrad kuşatmasını yarmak için büyük bir Sovyet girişimi ile karşı karşıya kaldı. Ağır kayıplara rağmen, İspanyollar tanklarla bir Rus gücüne karşı yedi kez büyük saldırıya karşı durdu ve bulundukları bölgeyi tutmayı başardılar. 18. Ordu komutanı Generaloberst Georg Lindemann, kendisini ziyaret etti ve tebrik etti. Korgeneralliğe terfi etti ve Alman Altın Haçı madalyası verildi. 3 Ekim 1943 tarihinde, nihayetinde Şövalye Demir Haçı ile ödüllendirilmiştir.

Daha sonra, Aralık 1943'te İspanya'ya döndü. Korgeneralliğe terfi etti ve Askeri Bölge IX komutasına verildi.

Daha sonraki kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Savaştan sonra, Franco'nun askeri Genelkurmay Başkanı olarak görevini bitirmeden önce, VII Askeri Bölge, Askeri Adalet Yüksek Konseyi Başkanı Komutanı dahil olmak üzere çeşitli görevlerde bulundu. 1958 yılında "Mavi Tümen: Doğu Cephesi İspanyol Gönüllüleri" isminde anılarını yayınladı. Rus seferine katılmaktan gurur duyduğunu ve 19. yüzyılda yabancı İspanyol askeri seferlerinin kötü geçmişini karşı hizmet ettiğini söyledi. Onun sloganı şuydu: "Kavga bizim ! zafer Bizim ! düşüncemiz:. İspanya !"

Infantes uzun bir hastalıktan sonra, 70 yaşında, 6 Eylül 1962 tarihinde Gijón'daki evinde öldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Emilio Esteban Infantes İngilizce Wikipedia maddesi