Elon Musk'ın Tesla Roadster'ı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Elon Musk'un Tesla Roadster'ı, sürücü koltuğunda "Starman" ve arka planda dünya

Elon Musk'un Tesla Roadster'ı, Şubat 2018 tarihli Falcon Heavy deneme uçuşu için sahte yük olarak kullanılan ve Güneş'in yapay uydusu haline gelen elektrikli bir spor otomobil. Bir uzay giysisi giymiş bir manken olan "Starman" sürücü koltuğunda bulunuyor. Araba ve roket, sırasıyla Elon Musk tarafından kurulan her iki şirketin (Tesla ve SpaceX) ürünleridir.[1] 2008 model Roadster daha önce Musk tarafından işe gidip gelmek için kullanılıyordu ve uzaydaki tek üretim aracıdır.

Roketin ikinci aşamasına monte edilmiş olan araba, Dünya'nın yerçekiminden kaçmak ve Mars'ın yörüngesini geçen eliptik bir heliosentrik yörüngeye girmek için yeterli hız elde etti.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ LaMonica, Martin (21 Eylül 2009). "Tesla Motors founders: Now there are five". CNet. 10 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Eylül 2018. agreed-upon "founders" of Tesla. [...] Eberhard, [...] Elon Musk, [...] JB Straubel, Marc Tarpenning, and Ian Wright. 
  2. ^ Harwood, William (8 Şubat 2017). "'Starman' puts Earth in the rearview mirror". CBS News. 8 Şubat 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Haziran 2019 – Spaceflight Now vasıtasıyla. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]