Elmacı, Ereğli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Elmacı
Ülke Türkiye Türkiye
İl Zonguldak
İlçe Karadeniz Ereğli
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 520
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0372
Posta kodu 67300
Resmî site
[1] -

Elmacı, Zonguldak ilinin Karadeniz Ereğli ilçesine bağlı bir köydür.tel no

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün tarihi ve yerleşimiyle ilgili ilk bilgileri eski ileri gelenlerinden dinlediğimiz kadarıyla Horasan Türklerinden olduğumuz şeklindedir. Horasan bilindiği üzere halen Kuzey İran la Güney Afganistan arasında bir yerdir. köy Kdz Ereğli'ye bağlı oluşu ve Kdz Ereğli'nin de tarihinin M.Ö. 2500 yıllarında ve "Anadolu Tanrıları"n da adı geçenlerin yaşadığı çağlara kadar anılması, bu köyde de belki de bu tanrıların gazabından kaçanların yerleşim kurmuş olduğu da varsayılabilir.

Köy bilgileri düzenlemesi Mustafa Adıgüzel tarafından yapılmış ve kontrol edilmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyüngelenekleri,halen devam edeni yılda bir kere yapılan ve eskiden GÜCEK yağlı güreşleriydi, şu an DAĞKÖY yağlı güreşlerine katılmak. Terkedilenleri ise geleneksel giysiler; erkeklerde ayağında ÇARIK başında KASKET ile kadında başında POĞ-üzerinde basmalı FİSTAN-ayağında basmalı DON ve ÇARIK hemen hemen terkedilmiştir. Kızlardan gelin olurken istenen BAŞLIK parası ortadan kalkmıştır. Düğünlerde gelinin at sırtında gidişi ve al yazmalı gelinlik giyişi artık tarih olmuştur. Abilere aga, ninelere ebe, dedelere ecebubağğ, babaanne ve anneannelere ece-ecem ler denir.

Görenekleri Bayramlar diyebiliriz. Kdz Ereğli Elmacı Köyünde bayramlar 1. bayram dereköy ve hobroller mahallesi, 2. bayram elmacı köyü merkezi, 3. bayram komşu köylere ziyaret devam etmektedir. Büyüklere sevgi ve saygı ön plandadır.

Köyün ileri gelenleri ilk yerleşmede godallar-şimdi ayçiçek ler, marangular-şimdi adıgüzel ler, gebeşoğulları-şimdi aydemirler, sofuoğulları-şimdi çakmak lar, imamgiller-şimdi dursun lar, gamberler-şimdi ARDIÇ lar,GOCABACAKLAR-ŞİMDİ ATALAYLAR Arslanboğa lar Atasoylar ÖZMENLER

Yemekleri Hakkında tüm karadeniz yöresinde olduğu gibi; mancar dolma, kaygana, gözleme, keşkek, cizleme,mısır ekmeği, serme, kıvırma tatlısı (dikkat! kıvırcık halkı buradan geliyor), mancar çorbası, çalmaç, külbastı, elma ve erik hoşafı, kestane kömbesi(odun fırınında bütün pişirilir ve bütün kış aylarınca yenir.) ve tabii ki her köyde olduğu gibi yayık ayranı yanında sahanda köy yumurtasını ve diğerlerini sayabiliriz.

Öğrenim Durumu Köy halkından şimdiye kadar; 21 üniversite mezunu, 30 teknik lise ve meslek lisesi mezunu, 2 öğretmen lisesi mezunu, 4 İmam Hatip Lisesi Mezunu, 4 Sağlık Lisesi mezunu çıkmıştır.

Köyden kente okumaya gidip yerleşenlerin durumu:

Mehmet Adıgüzel 1970 Bursa, 1978 Çankırı, Zafer Adıgüzel 1969 Zonguldak, Mustafa Adıgüzel 1974 Bursa, 1975 Zonguldak, Muhammet Adıgüzel 1974 Zonguldak, Necati Adıgüzel 1979 Zonguldak, 1982 Çankırı, 2009 Edirne, Mustafa Aydın 1990 Kdz Ereğli, Selahattin Aydemir 1980 Zonguldak, 1987 Kdz Ereğli, İsmail Ayçiçek 1994 Kdz Ereğli, Recep Ayçiçek 1995 Ankara, 2005 Kdz Ereğli, Hakan Arslanboğa 2007 Düzce, 2011 Sakarya ....... ....

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Zonguldak iline 20 km, Ereğli ilçesine 25 km uzaklıktadır. Köyün ortasından Zonguldak-İstanbul karayolu geçmekte, yaylalarından karadeniz çok net izlenmektedir. Kozlu Ilıksu Plajına akan dere bu köyden doğmaktadır. 2006 yılında köy yolu Dağköye bağlanmıştır. Böylece Dağköyde her yıl yapılan geleneksel yağlı güreşlere gitmek isteyenler, Zonguldak-Kdz Ereğli-İstanbul karayolunun Zonguldak tan gelenler 20.km den, İstanbul-Kdz Ereğli den gelenler 25 km den Elmacı Köyüne saparak ulaşabilirler.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2012 551
2011 579
1985 734

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]