Elizabeth Craven

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Elizabeth Craven'in Ozias Humphrey tarafından yapılan bir portresi, yaklaşık 1780-1783

Elizabeth Craven (eö Lady Elizabeth Berkeley) (d. 1750 - ö. 1828, Napoli), İngiliz gezgin, yazar ve oyun yazarı.

Dördüncü Berkeley Senyörü Augustus'un kızı olarak dünyaya geldi. 17 yaşında William Craven ile evlendi. On üç yılda altı çocuk annesi olmasına rağmen piyesler yazıp sahneye koydu. 1780'de, 30 yaşındayken, kocasından ayrılıp Avrupa seyahatine çıktı. Bu arada Almanya'da Anspach ve Bayreuth Markgrafı (kont) Karl Alexander ile tanıştı ve aralarında dostluk başladı. 1786'da Rusya, Kırım ve İstanbul'a yaptığı yolculuğun izlenimlerini Karl Alexander'e yazılmış mektuplar biçiminde kaleme aldı. Bunlar 1789'da A Journey through the Crimea to Constantinople in a series of letters from the Right Honourable Elizabeth Lady Craven to his serene Highness the Margrave of Brandenburg Anspach and Bareith written in the year 1786, adıyla 1789'da Londra'da basıldı. Aynı yıl içinde, iki ayrı Fransızca ve bir Almanca çevirisi Paris ve Leipzig'de yayımlandı. Kitabın ayrıca Londra'da yapılmış 1814 tarihli bir ikinci İngilizce baskısı vardır.

Karl Alexander ile Lady Craven 1791'de eşlerinin ölümlerinden sonra evlendiler. Alexander, Anspach ve Bayreuth senyörlüklerini Prusya'ya satarak Britanya'ya yerleşti. Orada, yazılarıyla edebiyat çevrelerinde tanınan Lady Craven, ikinci kocasının 1806'da ölümünden sonra edebi faaliyetlerini sürdürdü.

Dönemi için epey ilginç bir hayat hikayesi olan Lady Craven aynı zamanda, Lady Mary Montagu ile birlikte İstanbul'u ilk gören ve anlatan kadın gezginlerdendir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]