Elizabeth Blackwell

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Elizabeth Blackwell
Doğum3 Şubat 1821
Bristol,İngiltere
Ölüm31 Mayıs 1910(89 yaşında)
Hastings,İngiltere
Milliyetİngiliz veAmerikan
EğitimCenevre Tıp Fakültesi(şu anda)
Hobart ve William Smith Kolejleri
MeslekDoktor
İmza

Elizabeth Blackwell (3 Şubat 1821 - 31 Mayıs 1910), 1849'da ABD'de tıp diploması alarak, dünyanın tıp diploması alan ilk kadını oldu.[1][2] Blackwell, hem Amerika Birleşik Devletleri'nde hem de Birleşik Krallık'ta bir sosyal reformcu olarak önemli bir rol oynadı ve tıp alanında kadınlar için eğitimin teşvik edilmesinde öncü oldu.

Blackwell, başlangıçta tıp alanında kariyer yapmakla ilgilenmiyordu. Ailesini geçindirmek için öğretmen oldu. Ancak kısa süre sonra bunun kendisi için uygun olmadığını anladı. Blackwell tıp fakültelerine başvurmaya başladı. Mezunu olduğu Geneva Medical College dışında, diğer bütün tıp fakülteleri başvurularını reddetti.

Kardeşi Emily Blackwell ile birlikte 1857 yılında New York Infirmary for Women and Children'ı kurdu.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Elizabeth Blackwell ve ailesi ; Elizabeth 11 yaşındayken Amerika Birleşik Devletleri'ne taşındılar.[3] 1838 yılında babalarının ölümünden sonra Elizabeth kız kardeşi ve annesiyle birlikte okul açtılar. Elizabeth tıpta ilerlemek istiyordu ama o dönemlerde bir kız için tıp yolu hiç de kolay değildi. Geneva Tıp Koleji onu kabul edene kadar yani 1847 yılına kadar evde tek başına kendini yetiştirmeye çalıştı.1849 yılına kadar yani mezun olana kadar Elizabeth hiç de mutlu değildi. Okulda herkes erkekti ve hiç kimse de bir kızın doktor olacağına inanmıyordu. Ailesi ve okuldaki herkes onu bu fikrinden vazgeçirmeye çalışıyordu. Paris ve Londra'da çalıştıktan sonra New York'a geri geldi. Orada, 1857 yılında 'New York Infirmary for Indigent Women and Children' adlı bir klinik açtı. Aynı yıl British Medical Register'de ilk anlatılan kadın doktor oldu. 1860’ların sonlarında kadınlar için tıp okulu açtı. Women’s Medical College of the New York Infirmary okuyan öğrenciler eğitimlerinin bir bölümünde Blackwell ailesinden hijyen dersleri de aldılar. Elizabeth temizliğin tıpta önemli bir yeri olduğuna inanıyordu. Kolejdeki eğitimlerinden sonra tekrar İngiltere'ye döndü. 1877 yılında emekli olup Hastings'e taşındı. 31 Mayıs 1910 yılında da evinde hayata gözlerini yumdu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bristol, University of. "Who was Elizabeth Blackwell?". www.bristol.ac.uk (İngilizce). 31 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Şubat 2023. 
  2. ^ "How Elizabeth Blackwell became the first female doctor in the U.S." PBS NewsHour (İngilizce). 23 Ocak 2014. 24 Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Şubat 2023. 
  3. ^ "Elizabeth-blackwell". 26 Ocak 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Şubat 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]