Elena Poptodorova

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Elena Poptodorova
Yerine geldiği Philip Dimitrov
Yerine geldiği Latchezar Petkov
Kişisel bilgiler
Bitirdiği okul St. Kliment Ohridski University
University of National and World Economy

Elena Poptodorova ( BulgarcaЕлена Поптодорова, 31 Ağustos 1951 doğumlu) Bulgaristan için Amerika Birleşik Devletleri'ndeBüyükelçi olarak iki kez hizmet vermiş bir Bulgar politikacı ve diplomat .

Biografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Elena Poptodorova 31 Ağustos 1951'de Sofya'da doğdu. Sofya Üniversitesi'nden (1974) İngiliz ve İtalyan dil ve edebiyatı üzerine mastır yaptı.

Atlantik Antlaşması Derneği'nin başkan yardımcısı,[1] ve Bulgaristan Atlantik Kulübü'nde Avrupa-Atlantik işleri direktörlüğü yaptı.[2]

1990'ların sonunda Poptodorova Bulgar Avrupa-Solu'nun etkili üyeleri arasındaydı.[3]

Eylül 2016'da AJC'nin Orta Avrupa ofisinin başı olarak atandı. “şahsi nedenlerden” dolayı 1 Mart 2017'de bu pozisyondan istifa etti.[4]

28 Şubat 2017'de Bulgaristan'daki bazı medya kuruluşları Elena Poptodorova'nın Varşova havaalanında kozmetik hırsızlığı iddiasıyla gözaltına alındığına dair haber yaydı. Birkaç saat sonra aynı medya kuruluşları Bulgaristan Dışişleri Bakanlığının herhangi bir tutuklama veya hırsızlık olmadığını belirtti[5] ve Poptodorova'nın bir hata nedeniyle yetkililerle etkileşime girdiğini ve bu hata için para cezası ödediğini.[6] Eski dışişleri bakanı Ivaylo Kalfindava ile ilgili yazıların ilk olarak Rus medyasında yayınlandığını fark etti Poptodorova'nın "Bulgaristan'ın AB'ye ve NATO'ya katılmasına yardımcı olan önde gelen diplomatı" olduğunu vurguladı.[7] Ekim 2018'de bir Polonya mahkemesi Poptodorova'nın özrünü kabul etti ve para cezası verilmesine rağmen Poptodorova mahkûm edilmeden dava kapatıldı.[8]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Site of the ATA 14 Mayıs 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. - about us page
  2. ^ Official Site of the Atlantic Club 4 Mayıs 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. about us page
  3. ^ "Евролевицата танцува само един мандат" (Bulgarca). politika.bg. 19 Kasım 2010. 24 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Aralık 2014. 
  4. ^ Елена Поптодорова подаде оставка от Американския еврейски комитет 4 Mayıs 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Article from Mediapool (in Bulgarian).
  5. ^ Елена Поптодорова арестувана и глобена във Варшава 4 Mayıs 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Article in Club Z (in Bulgarian)
  6. ^ Замесиха Е.Поптодорова в инцидент с крадена козметика във Варшава 19 Ağustos 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Article in Sega daily (in Bulgarian).
  7. ^ Подтекстът на Русия е "Вижте кои стават натовци и крадат парфюми по летищата" 4 Mayıs 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Article from Club Z (in Bulgarian).
  8. ^ "Arşivlenmiş kopya". 4 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Mayıs 2019.