Elemeci maddecilik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Elemeciler, zihinsel fenomenlerin varlığına dair modern inancın, evrenin jeosantrik modeli gibi eski teorilere yönelik ilkel bir inançla ilişkili olduğunu savunur.

Elemeci maddecilik (eliminatif materyalizm, elimativizm olarak da adlandırılır) zihin felsefesinde materyalist bir perspektiftir. Yaygın olarak kabul gören zihinsel durumların (arzu, inanç, kaygı, vb.) çoğunluğunun birincil anlamda var olmadığı fikrini savunur.[1] Bazı elemecilik yanlıları, zayıf tanımlara yaslanan inanç veya arzu gibi birçok günlük psikolojik kavram için tutarlı bir sinirsel temelin bulunamayacağını savunurlar. Bu nedenle, davranış ve deneyim gibi psikolojik kavramların biyolojik düzeye ne kadar iyi indirildikleri ile değerlendirilmesi gerektiğini ileri sürerler.[2] Aynı perspektifin diğer versiyonları, acı ve görsel algılar gibi bilinçli zihinsel durumların yok kabul edilmesi gerektiğini savunur.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Zalta, Edward N., (Ed.) (1 Ocak 2016). "Eliminative Materialism". The Stanford Encyclopedia of Philosophy. Winter 2016. Metaphysics Research Lab, Stanford University.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
  2. ^ Lycan, W. G. & Pappas, G. (1972) "What is eliminative materialism?" Australasian Journal of Philosophy 50: 149-59.
  3. ^ Rey, G. (1983). "A Reason for Doubting the Existence of Consciousness", in R. Davidson, G. Schwartz and D. Shapiro (eds.), Consciousness and Self-Regulation Vol 3. New York, Plenum: 1-39.