Elektronik kontrol ünitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Geo Storm'a ait bir elektronik kontrol ünitesi

Elektronik kontrol ünitesi (ECU), bir araçtaki bir veya daha fazla elektrik sistemini veya alt sistemini kontrol eden otomotiv elektroniğine gömülü bir sistemdir.

ECU tipleri arasında motor kontrol ünitesi (ECU), güç aktarma sistemi kontrol modülü (PCM), şanzıman kontrol modülü (TCM), fren kontrol modülü (BCM veya EBCM), merkezi kontrol modülü (CCM), merkezi zamanlama modülü (CTM), genel elektronik modül (GEM), şasi kontrol modülü (BCM), süspansiyon kontrol modülü (SCM), kontrol ünitesi veya kontrol modülü bulunur. Birlikte ele alındığında, bu sistemler bazen arabanın bilgisayarı olarak anılır. Bazen bir düzenek birkaç ayrı kontrol modülünü içermektedir.[1]

Bazı modern motorlu araçlarda 150'ye kadar ECU bulunmaktadır.[2] ECU'lardaki gömülü yazılımlar, hat sayısı, karmaşıklık ve gelişmişlik açısından artmaya devam etmektedir.[3] Bir araçtaki artan karmaşıklığı ve ECU sayısını yönetmek, orijinal ekipman üreticileri (OEM'ler) için önemli bir zorluk haline geldi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ National Instruments White Paper on Electronic Control Units 21 Aralık 2013 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  2. ^ "Number of automotive ECUs continues to rise". eeNews Automotive. 15 Mayıs 2019. 28 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Aralık 2021. 
  3. ^ Ebert, Christof; Jones, Capers (1 Nisan 2009). "Embedded Software: Facts, Figures, and Future". Computer. 42 (4). ss. 42-52. doi:10.1109/MC.2009.118. Erişim tarihi: 12 Aralık 2021.