Elektronik bilet

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Genellikle dijital bilet veya e-bilet olarak da adlandırılan bir elektronik bilet, bir kağıt biletin dijital versiyonudur. Terim en çok hava yolu şirketinin verdiği biletlerle ilişkilendirilir. Şehir içi veya demiryolu toplu taşıma araçları için elektronik biletlere genellikle seyahat kartı veya transit geçişi adı verilir. Ayrıca eğlence endüstrisinde biletlemede kullanılır.[1]

Elektronik bilet sistemi, havayolundaki, demiryollarındaki ve diğer taşımacılık ve eğlence endüstrilerindeki şirketler için bilet giriş, işleme ve pazarlamanın daha etkili bir yöntemidir.

Uçak bileti[değiştir | kaynağı değiştir]

Havayolu endüstrisindeki e-biletler yaklaşık 1994'te tasarlandı ve şimdi çok katmanlı eski kağıt biletleme sistemlerinin yerini aldı. 1 Haziran 2008'den bu yana, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) üyelerinin e-bilet kullanması zorunludur.[2] Kağıt biletlerin hala mevcut olduğu yerlerde, bazı havayolları kağıt bilet vermek için bir ücret talep eder.

Rezervasyon onaylandığında, havayolu bilgisayar rezervasyon sisteminde rezervasyonun kaydını tutar. Müşteriler, kayıt bulucuyu veya rezervasyon numarasını ve e-bilet numarasını içeren bir e-bilet güzergâh faturasının bir kopyasını yazdırabilir veya temin edebilir. Bir e-bilet güzergâhı makbuzunun birden fazla kopyasını basmak mümkündür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]