İçeriğe atla

Elektronik mürekkep

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Elektronik Mürekkep sayfasından yönlendirildi)
E Mürekkep teknolojisinin şeması.
No Öğe
1 Üst katman
2 Saydam elektrot tabaka
3 Şeffaf mikro kapsüller
4 Pozitif yüklü beyaz pigmentler
5 Negatif yüklü siyah pigmentler
6 Şeffaf yağ
7 Elektrot piksel katmanı
8 Alt tabaka desteği
9 Işık
10 Beyaz
11 Siyah
iLiad e-kitap okuyucu, güneş ışığında bile görünen bir e-kâğıt ekran ile donatılmış
Kindle 3 ekranının makro fotoğrafı. Yüzeyin hemen altındaki mikrokapsüller açıkça görülebilir.

E-mürekkep (İngilize:Electronic ink (E-ink)), E-Ink şirketi tarafından üretilen, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü tarafından başlatılan araştırmalara binaen 1997 yılında bulunan bir e-kâğıt türü. Elektronik görünüm sağlamak için özel maddesi bir film tabakasına sıkıştırılmıştır ve Sony Reader, iLiad, Cybook Gen3, Amazon Kindle, Barnes & Noble nook gibi firmaların ürettiği e-okuyucularda kullanılmaktadır. Motorola F3 cep telefonu e-mürekkep teknolojisinin kullanıldığı ve bu teknolojinin sağladığı çok düşük güç tüketimi avantajını kullanan ilk cep telefonudur. Samsung Alias 2 de bu teknolojiyi düğme değişimlerinde kullanmaktadır. 2008 Ekim ayında sınırlı sayıda yayımlanan Kuzey Amerika basımı Esquire dergisi kapağı e-mürekkep ve yanıp sönen metinler ile bütünleşen ilk dergidir. Dergi kapağı Şangay, Çin'de üretilmiş, dondurulmuş şekilde Amerika'da ciltlenmek üzere gemilerle nakliyesi sağlanmış ve 90 gün yetecek bir güç kaynağı ile desteklenmiştir.[1][2]

Üretici firmaya göre: "E-mürekkebin en önemli bileşeni, çapı yaklaşık bir insan saçı kadar olan milyon sayıdaki mikrokapsüllerdir. Bir aşamada, her mikrokapsül pozitif yüklenmiş beyaz parçaları içerir ve negatif yüklü siyah parçacıklar akışkan içinde dururlar. Eğer negatif elektrik bölgesi uygulanırsa, beyaz parçaçıklar mikrokapsüllerin üst tarafına gelirler ve okuyucuya görünür olurlar. Bu olay gerçekleştiği bölgenin beyaz olarak görünmesini sağlar. Aynı zamanda siyah parçacıkları mikrokapsüllerin alt tarafına çeken ve görünmemesini sağlayan bir ters elektrik yükü uygulanır. Bu işlemin tersi ile siyah parçacıklar mikrokapsüllerin üst tarafına çekilip o bölgenin siyah görünmesi sağlanır."[3]

1 Haziran 2009'da E-Ink şirketi önde gelen iş ortaklarından Prime View International şirketi ile 215 milyon dolarlık bir satın alma anlaşmasına varıldığını açıkladı.[4] Böylece renkli e-mürekkebin gelişiminin hızlanacağı tahmin ediliyor.

Elektronik mürekkep kısa adıyla e-mürekkep, e-okuyucuların ekranında kâğıt baskı görünümü sağlamak için bir film tabakası olarak uygulanan teknolojidir. Tarihte ilk olarak 1996 yılında MIT’de (MIT; Massachusetts Institute of Technology, Amerika’da bir üniversite) başlayan ve geniş görüş açısı ve parlak gün ışığında dahi okunabilmesi gibi mevcut olan özellikleri ile kâğıt üzerine yapılan baskıya fazlasıyla benzeyen bir ekran teknolojisidir. Electronic Ink olarak da adlandırılan elektronik mürekkep teknolojisi, E-Ink firması tarafından, fiziksel bir kağıttaki mürekkep baskısını kopyalayarak çoğaltan ve bunu dijital ortamda kullanılabilir hale getiren teknolojidir. Elektronik mürekkep, e-kitap okuyucularında görüntünün gözleri yormaması ve okuyucuların daha iyi bir okuma deneyimi gerçekleştirebilmesi için geliştirilmiştir. Ayrıca e-mürekkep teknolojisinin oluşturulmasında e-okuyucuda sanki bir kitaptan veya kâğıttan okuyormuş gibi bir his yaratması amaçlanmıştır.

Elektronik Mürekkep Tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Elektronik mürekkep teknolojisine sahip ilk cihaz 2004 yılında Japonya’da piyasaya çıkan Librie 'adlı kitap okuyucudur.[5] Bu cihaz yüksek bir fiyat etiketine sahip olduğu ve bazı lisans sorunlarıyla karşı karşıya geldiği için pek fazla rağbet görmedi.Boş kaynak (yardım)  2007 yılında Amazon’un Kindle adında yeni bir elektronik mürekkep cihazı duyurdu.[6] Bu cihaza kadar pek fazla hareketin yaşanmadığı sektör Amazon Kindle ile hareketlendi. Libre gibi grinin 4 farklı tonunu gösterebilen bu cihaz ayrıca 800 x 600 piksellik bir ekrana sahipti. Cihaz okuyucunun kitaplarını gittiği her yere yanında götürebilmesini sağladığından ilgi gördü ve kullanıcılar tarafından beğenildi.[kaynak belirtilmeli] Amazon'un piyasaya sürdüğü "Paperwhite" ve "Voyage" gibi farklı cihazlar da mevcuttur[7]

Sony, Noble, Kobo ve Booken gibi teknoloji markaları da elektronik mürekkep teknolojisine sahip cihazlar üretmektedir. Amazon’un Kindle bu sektörde başı çekmektedir.Boş kaynak (yardım) . Bununla birlikte Sony, Noble, Kobo, e-kitaplar ve tüketici elektroniği ile uğraşan bir Fransız şirketi olan Booken gibi teknoloji markaları da elektronik mürekkep teknolojisine sahip cihazlar üretmektedir. Ayrıca cep telefonları ve tabletlerde de kullanılabilen elektronik mürekkep teknolojisi günümüzde piyasada varlığını sürdürmektedir. E-kitap okuyucu serileriyle bağlantılı olarak e-mürekkep ticareti de buna bağlı olarak hızla gelişti. Genel kullanıcı kitlesinin yorumlarına göre e-mürekkebin albenisi aslında göz rahatlığı sağlamasıdır. Çok fonksiyonlu kullanımından dolayı çoğu teknoloji ilgililerinin görüşüne göre bu yeni teknoloji ileride defterin, kitabın yerini alması beklenmektedir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 21 Ekim 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ocak 2010. 
  2. ^ Esquire's E-Ink Cover 29 Ekim 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Esquire.com website, September 8, 2008. Retrieved 2009-08-23.
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 14 Ekim 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Ocak 2010. 
  4. ^ E-Ink's Sale Clears Path for Color Kindle in 2010 29 Temmuz 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. from FastCompany.com
  5. ^ "The Sony Librie". 28 Nisan 2005. 7 Mayıs 2005 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Haziran 2021. 
  6. ^ "Live from the Amazon Kindle launch event". 19 Kasım 2007. 29 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Haziran 2021. 
  7. ^ "Kindle Voyage vs Kindle Paperwhite: Which one to Pick?". 21 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Haziran 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]