Elektra (Sofokles)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Elektra tragedyası, Sofokles'in günümüze ulaşan yedi oyunundan biridir.

Elektra, Miken Kralı Agamemnon ile Clytemnestra'nın kızıdır. Kardeşleri; Orestes, Khrysothemis ve İphigenia'dır.

Agamemnon'un soyu her bir bireyinden dolayı lanetlidir ve sonları hep trajik bir şekilde olmuştur.

Agamemnon, Artemis korusunda avlanırken bir geyiği vurmuş ve Artemis'ten daha iyi bir avcı olduğunu iddia etmiştir. Daha sonra Truva'ya savaş açtığında bütün Akha Ordularını Aulis adındaki yerde toplamıştır. Ancak oradan Truva'ya yelken açmak istediklerinde uygun rüzgarlar çıkmamış ve sebebin Artemis olduğu anlaşılmıştır. Agamemnon bunun üzerine kızı İphigenia'yı Akhilleus ile evlendireceğini söylerek, Aulis'e getirmiş ancak tanrıça Artemis'e onu kurban ederek uygun rüzgarların çıkmasını sağlamıştır.

Yıllar sonra Truva Savaşı bitip de Miken'e döndüğünde karısı Clytemnestra, kızını öldürdüğü için kızgındır. Aynı zamanda yıllardır onu akrabası ve düşmanı Aigisthos ile aldatmaktadır. Bunun üzerine aşığıyla birlikte Agamemnon'u bir balta ile öldürürler.

Elektra, bu esnada erkek kardeşi Orestes'i saraydan kaçırarak Phokis Kralı Strophius'un yanına yerleştirir.

Oyunun özeti[değiştir | kaynağı değiştir]

Elektra aradan yıllar geçmesine rağmen, annesine düşmandır. Annesi ve aşığı onu saraya hizmetçi yapmışlardır. Erkek kardeşi Orestes'in gelip, babasının öcünü alacağı günü beklemektedir. Ona göre babasını ve nasıl öldüğünü unutmak hainliktir bunun için kız kardeşi Khrysothemis'in aksine sürekli yaygara koparır ve olanları hatırlatıp durur.

Orestes ise büyümüştür ve babasının intikamını almak için dönmüştür. Apollon Rahibinden aldığı bilgiye göre ordusuz ve kimsesiz saraya gelip, elleri ile öldürmelidir katilleri. Bu yüzden Orestes'in Delphoi Oyunlarında araba yarışmasında öldüğüne dair bir yalan haber göndertir.

Elektra bu haberi aldığında daha da harap olur. Annesi ise başlarındaki tehdit kalktığı için mutlu olmuş ama evladını kaybettiği içinde çok üzülmüştür.

Orestes, Elektra ile karşılaştığında onun haline çok üzülür ve gerçekleri anlatır. Böylece, Orestes ilk önce kendi öz annesini, ardından aşığı Aigisthos'u öldürür ve intikamını alır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]