Eldorado Maden Ocağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 08.57, 13 Ocak 2016 tarihli sürüm (düzeltme AWB ile)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Gümüş ve radyum cevheri çıkaran bir madenci, Eldorado Mine, Port Radium, NT, Kanada

Eldorado Maden ocağı (İngilizce Eldorado Mine), Kanada'nın Kuzeybatı Toprakları'nda Sahtu Bölgesi'nin Büyük Ayı Gölü kıyısındaki Port Radium'da bulunan maden ocağı.

Sahtu topraklarındaki uranyum 1930 yılında Gilbert LaBine tarafından keşfedilmiştir. Sonra 1932 yılında Ontario'daki Eldorado Mining and Refining Limited adlı madencilik şirketi tarafından Eldorado Mine adıyla ilk olarak uraninit (pitchblende) cevherinden radyum ayıklayan maden ocağı olarak işletilmeye başlanmıştır.

Yerel halka etkileri

Manhattan Projesi'ne Kanada'nın katılımı sırasında atom bombası için ihtiyaç duyulan uranyumun buradaki maden ocağından çıkartılmasına karar verilmiş ve kurulan maden ocağında yöredeki Kızılderililerden Sahtuların Deline (Délı̨ne) Kızılderili rezervindeki Sahtugotine (Sahtúgot’ine ᓴᑋᕲᒼᑯᑎᑊᓀ) boyundan yetişkin erkekler çalıştırılmıştır. 1940'lı ve 1950'li yıllarda radyoaktif bilgilendirme yapılmaksızın ve herhangi bir önlem alınmadan yerli Kızılderililere yıllarca sırtta bez çuvallarla radyoaktif cevher taşıttırılmıştır. Burada çalışan erkeklerin çoğu radyasyon zehirlenmesi sonucu ölmüş, yetişkin bir erkek nesli kaybeden köyleri Délı̨ne ise daha sonra «dullar köyü» (village of widows) olarak anılmaya başlanmıştır[1][2][3][4]. Radyasyondan dolayı ölenlerin sayısının açıklanması Kanada Kükûmeti tarafından reddedilmiştir[5]. 1999 yılında Peter Blow tarafından yapılan Village of Widows adlı belgesel filmde Sahtuların maruz kaldıkları radyoaktif dehşet belgelenmiştir[6].

Kaynakça