Elaeagnus multiflora

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Elaeagnus multiflora
Elaeagnus multiflora2.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Plantae (Bitkiler)
Bölüm: Magnoliophyta
(Kapalı tohumlular)
Sınıf: Magnoliopsida
(İki çenekliler)
Takım: Rosales
Familya: Elaeagnaceae
Cins: Elaeagnus
Tür: E. multiflora
İkili adı
Elaeagnus multiflora
Thunb.
Dış bağlantılar
Commons-logo.svg Wikimedia Commons'ta Elaeagnus multiflora ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies-logo.svg Wikispecies'te Elaeagnus multiflora ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.

Elaeagnus multiflora, bilinen adıyla Kırmızı İğde (Dünyada Goumi, Gumi, Natsugumi, or Kiraz Gümüşüzümü adlarıyla bilinir),Elaeagnus cinsinin bir üyesidir. Özellikle Çin, Kore ve Japonya 'da bilinir.

2-8 metre boyunda yapraklarını dökmesine rağmen yıl boyu yeşil kalabilen bir ağaç veya büyük çalı şeklindedir. 3 cm çapına ulaşabilen koyu kahverengi kabuğa sahip gövdeye vardır. Sürgünleri kırmızı kahverengi yoğun minik kabuklarla kaplıdır. yapraklar şekil olarak ovalden eliptiğe doğru değişiklik gösterir, 3–10 cm uzunluğunda ve 2–5 cm genişliğinde, üst kısmı yeşil, alt kısmı gümüş renkten portakal-kahverengi renge doğru değişim gösteren ufak yoğun minik dokuyla kaplıdır.

Çiçekleri tekli veya çiftler halinde dal koltuğunda bulunur, güzel kokulu, 4 loplu sarımsı, beyazımsı 1.5 cm uzunluğunda taç yapraklara sahiptir; bahar ortası açar.

Haziran'nın ortasında elaeagnus multiflora meyveleri
Japanese Elaeagnus multiflora var.hortensis ve sigara, Haziran 2008'de çekilmiştir

Meyvesi oval veya yuvarlak sert çekirdeklidir, 1 cm uzunluğunda, gümüşümsü portakaldan, olgunlaşınca kırmızı noktalı gümüş veya kahverengi olur. Yaz ortası veya sonunda olgunlaşan meyveleri sulu yenilebilir halde asidik lezzettedir.

Diğer iğde türleri gibi bir aktinobakteri türü olan Frankia bakterisinden de yararlanarak bu bakteriye ev sahipliği yaparak kökünde nitrojeni bağlar bu şekilde en verimsiz toprakta bile yaşayıp o toprağı verimli hale getirmektedir.

Çin'de meyveleri besin takviyesi olarak,tıpta geleneksel olarak kullanılmaktadır. Bilimsel olarak henüz ispatlanamış olsa da Çinliler meyvelerinin kolestorolü düşürdüğüne ve pek çok faydası olduğunda inanılmaktadırlar.[kaynak belirtilmeli].

Avrupa ve Kuzey Amerika'da da süs bitkisi olarak veya meyvesi için yetiştirilmektedir.Amerika Birleşik Devletleri'nin doğusunda toprak ıslahı içinde kullanılmaktadır. [1].

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]