El Hierro

Koordinatlar: 27°45′K 18°00′B / 27.750°K 18.000°B / 27.750; -18.000
Vikipedi, özgür ansiklopedi
El Hierro
Harita
Coğrafya
Koordinatlar27°44′00, N°18′03
TakımadasıKanarya Adaları
DeniziAtlas Okyanusu
Yüzölçümü&İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri..İfade hatası: Tanınmayan "," noktalama karakteri.268,71 km2
ZirvePico de Malpaso 1.501
Siyasi
Adadaki ülke(ler)
Özerk Topluluk Kanarya Adaları
Yerleşim yerleri
  • Valverde (nüfus:5.035)
Demografi
Nüfus&İfade hatası: Beklenmedik ( operatörü.İfade hatası: Beklenmedik ( operatörü.İfade hatası: Beklenmedik ( operatörü.İfade hatası: Beklenmedik ( operatörü.İfade hatası: Beklenmedik ( operatörü.İfade hatası: Beklenmedik ( operatörü.İfade hatası: Beklenmedik ( operatörü.İfade hatası: Beklenmedik ( operatörü.İfade hatası: Beklenmedik ( operatörü.İfade hatası: Beklenmedik ( operatörü.İfade hatası: Beklenmedik ( operatörü.İfade hatası: Beklenmedik ( operatörü.İfade hatası: Beklenmedik ( operatörü.İfade hatası: Beklenmedik ( operatörü.İfade hatası: Beklenmedik ( operatörü.İfade hatası: Beklenmedik ( operatörü..İfade hatası: Beklenmedik ( operatörü.10,960 (2.010)
Nüfus yoğunluğu40,79 kişi/km2
El Hierro'nun haritada konumu
Uydudan El Hierro
El Hierro bayrağı

El Hierro Adası, İspanya'da, Kanarya Adaları Özerk Topluluğu'na bagli Santa Cruz de Tenerife ilinde ada. Le Hierro Kanarya Adaları takım-adalarının en batısında bulunan ada olup La Palma adasının güneyinde ve La Gomera adasının güneybatısında yer alır.

Adanın (2010 itibarıyla) nüfusu 10.960 kişi olup bunlardan 5.035 kişi El Hierro adasının merkezi olan "Valverde"'de yaşarlar. Valverde'de ada yerel idaresi olan "Cabildo de El Hierro (El Hierro Meclisi)" bulunmaktadır. El Hierro "Santa Cruz de Tenerife" iline bağlı olup ada da (La Frontera, El Pınar de El Hierro, Valverde adlı) 3 belediye bulunmaktadır.

Tüm Kanarya Adaları gibi El Hierro adası da turistleri çeken bir turızam merkezi olmuştur. El Valverde'de Hierro Havaalanı ve feribot terminali bulunmakta ve bunlara Tenerife'ye bağlı olup oradan aktarma ile turist ve yolcu gelip gitmesi sağlanmaktadır.

El Hierro adası volkanik bir adadır ve en yüksek noktası 1.501m rakımlı "Pico del Malpso"'dur. Adanın volkanları aktiftir. Valverde'de bulunan "Instituto Vulcanológıco de Canarias" sismik istasyonu 17 Temmuz 2011'den itibaren ada merkezli bir sıra deprem gözümlemiştir. Bunların adadaki La Retinga sahilinin 7 km güneyinde bir denizaltı volkanı püskürmesinden olduğu anlaşılmıştır ve bu volkanik faaliyet hala devam etmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]