El Bruto (film, 1953)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
El Bruto
Yönetmen Luis Buñuel
Yapımcı Gabriel Castro
Óscar Dancigers
Sergio Kogan
Senarist Luis Alcoriza
Luis Buñuel
Oyuncular Pedro Armendáriz
Katy Jurado
Rosa Arenas
Müzik Raúl Lavista
Yapım yılı 5 Şubat 1953, Meksika
Süre 81 dakika
Dil İspanyolca

El Bruto, İspanyol yönetmen Luis Buñuel' in yönetmenliğini yaptığı, başrollerde Pedro Armendáriz, Katy Jurado ve Rosa Arenas' ın yer aldığı 1953 yapımı bir Meksika filmidir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Oldukça varlıklı ve geçkin bir adam olan Don Pepe, satacağı arazi üzerinde yaşayan kiracıları ile sorun yaşamaktadır. Çok fakir olan kiracılar gidecek başka yerleri olmadığı için evlerinden çıkmayı reddederler. Don Pepe, yanında çalıştırdığı adamlardan El Bruto lakaplı iri yarı ve sert mizaçlı biri olan Pedro'yu (Pedro Armendáriz), karısı Paloma' nın (Katy Jurado) önerisi ile kiracıların gözünü korkutması için arsaya yollar. Pedro hasta olduğunu bilmeksizin hırpaladığı bir adamın ölümüne sebep olunca, Don Pepe onu gözden uzak tutmak için karısının çalıştırmakta olduğu kasap dükkânına getirir. Fakat genç ve güzel karısı Paloma Pedro'dan hoşlanır ve kısa sürede onu baştan çıkarmayı başarır.

Kiracılar Pedro'nun peşine düşünce kaçmakta olan Pedro, tesadüfen, ölümüne sebep olduğu adamın kızı Meche' nin evine sığınır. Meche (Rosa Arenas) kim olduğunu bilmeksizin onu tehlike geçene dek saklar. Meche'den çok hoşlanan ve minnettar kalan Pedro, onun kendisini sevmesi için uğraşmaya başlar. Diğer kiracılar gibi Meche de evinden çıkmak zorunda kalınca Pedro onu kendisiyle evlenmesi için ikna eder ve kendi kaldığı yere getirir. Ancak Pedro'dan vazgeçmeye niyeti olmayan Paloma, Pedro' yu ziyarete gelip de Meche'yi görünce çok sinirlenir. Meche'ye saldırır, onun Pedro ile evlendiğini öğrenindiğinde ise deliye döner. Meche'ye babasının katilinin Pedro olduğunu söyler. Hemen ardından kocası Don Pepe'ye gidip Pedro'nun kendisine tecavüz ettiği yalanını uydurur. Don Pepe ile tartışan Pedro sinirlerine hakim olamayıp onu öldürür ve polise yakalanmadan Meche'yi bulmaya gider. Meche'ye babasıyla ilgili gerçeği, her şeyin kaza eseri olduğunu anlatır. Ancak tam kaçacağı sırada Paloma' nın ihbarı ile gelen polislerce sarılır. Teslim olmayıp çatışınca da polislerce vurularak öldürülür.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Aktör / Aktris Karakter
Pedro Armendáriz Pedro
Katy Jurado Paloma
Rosa Arenas Meche
Paco Martínez Don Pepe
Roberto Meyer Carmelo González

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]