El-Ahram

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
El-Ahram
الأهرام
Tür Günlük gazete
Format Broadsheet
Kuruluş tarihi 1875
Dil Arapça
Genel merkez Kahire, Mısır
Resmî site ahram.org.eg

El-Ahram (Arapça: الأهرام; Türkçe: Piramitler), Kahire'de basılan, Mısır'ın en saygın ve etkili günlük gazetesi.[kaynak belirtilmeli]

1875'te iki Hıristiyan Lübnanlı kardeş, Salim ve Bişara Takla tarafından kuruldu. 1881'den sonra günlük yayına geçti. Britanyalıların Mısır'daki himaye yönetimi sırasında sansür ve denetimine karşın bağımsızlığını ve nesnelliğini korumasıyla, uluslararası ve Mısır'la ilgili gündelik haberlere geniş biçimde yer vermesiyle ün yaptı. Mısır'ın bağımsızlığa yaklaştığı yıllarda sansürün artmasıyla ağırlığını yitirmeye başladı.

1950'nin sonlarında Mısır yönetiminin etkisi altına girdi. Devlet başkanı Cemal Abdülnasır, arkadaşı Muhammed Hasaneyn Heykel'i gazetenin yayın yönetmenliğine getirdi. Nasır'ın 1960'ta basını devletleştirmesiyle, el-Ahram fiilen resmi yayın organı durumuna geldi. Heykel'in gazete üzerindeki etkisi büyük oldu. Parlak anlatımı ve güçlü gazeteci sezgisiyle etkili bir başyazar olan Heykel gazetenin saygınlığını, yetkinliğini ve teknik düzeyini yükseltti; el-AhramArap dünyasının en etkili günlük gazetesi durumuna getirdi. Enver Sedat'ın güvenini yitirdiği için Heykel'in 1974'te genel yayın yönetmenliğinden alınmasından sonra da el-Ahram bu niteliklerini korudu.

Mısır hükümetinin hakim ortağı olduğu El-Ahram Vakfı'nın sahibi olduğu el-Ahram gazetesi, Hüsnü Mübarek hükümetini doğrudan eleştirmekten kaçınan ve daha çok muhalifleri eleştiren veya küçümseyen bir yayın çizgisindedir.

1988 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Necib Mahfuz (1911-2006) el-Ahram'ın yazarlarındandı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]