Ekrem Reşit Rey

Vikipedi, özgür ansiklopedi
13.55, 13 Temmuz 2016 tarihinde Merahm (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17338870 numaralı sürüm (Giriş kısmında ö. t.'ne (ggaa) ekledim.)

Ekrem Reşit Rey (d. 1900 - ö. 13 Temmuz 1959), Türk oyun yazarı.

Cemal Reşit Rey'in kendinden dört yaş büyük olan ağabeyi 1900'de İstanbul'da doğdu. Küçük yaşta resim dersleri almaya başladı. Galatasaray Lisesi'nde başladığı eğitimini Paris'te sürdürdü. Daha sonra Cenevre'de Güzel sanatlar Akademisi'nde okudu. Buradan mezun olduktan sonra Paris'te sanat dünyasının içinde kendine yer edinmeye başladı. Ailesiyle birlikte İstanbul'a döndükten sonra Fransızca öğretmenliği yapmaya başladı. 1938'de Ankara Radyosu'nda temsil şefi oldu. Daha sonra İstanbul Radyosu'nda pek çok ünlü tiyatro eseri ve klasik romanı radyoya uyarlayarak çalışmalarını sürdürdü.

Ekrem Reşit Rey'in babası Ahmet Reşit Rey gibi edebiyatla yakından ilgilidir ve Fransızca romanlar da yazmış, bunlar Fransa'da basılmıştır. Türkçe ve Fransızca olarak yazdığı Barbaros Hayreddin'in Kitabı ile Fransız Yazarlar Cemiyeti üyeliğine getirilmiştir. Bu arada tiyatro ile yakından ilgilenmiş, İstanbul Şehir Tiyatroları'nda çevirdiği yazdığı oyunlar sahnelenmiştir. Rey Kardeşler bu yıllarda birlikte çalışmalara da başlamışlar, Fransız müzikal kültürünü Türkiye'ye adapte etmeye çalışmışlardır. Üç Saat, Lüküs Hayat, Deli Dolu, Saz Caz, Maskara, Hava Civa, Alabanda, Adalar gibi operet ve revüler tümüyle iki kardeşin ortak çalışmalarıdır.