Ekonomik müdahalecilik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Enflasyon ve işsizlik oranlarıyla tanımlanan çeşitli senaryolar altında hükümetler ve merkez bankaları tarafından kullanılan tipik maliye ve para politikası müdahale stratejilerini gösteren matris.

Ekonomik müdahalecilik (ekonomik devletçilik, devlet müdahalesi veya entervansiyonizm[1] olarak da adlandırılır), piyasa başarısızlıklarını düzeltmek ve halkın genel refahını artırmak için hükûmetin piyasa sürecine müdahalesini destekleyen bir ekonomi politikasıdır. Ekonomik müdahale, sahtekarlığın önlenmesi ve sözleşmelerin uygulanmasının ve kamu mallarının sağlanmasının temel düzenlemesinin ötesinde ekonomiyi etkilemek amacıyla piyasa ekonomisinde bir hükûmet veya uluslararası kurum tarafından gerçekleştirilen bir eylemdir.[2][3] Ekonomik müdahale, ekonomik büyümeyi teşvik etmek, istihdamı arttırmak, ücretleri yükseltmek, fiyatları yükseltmek veya düşürmek, gelir eşitliğini teşvik etmek, para arzını ve faiz oranlarını yönetmek, kârları artırmak veya piyasa başarısızlıklarını ele almak gibi çeşitli politik veya ekonomik hedefler için yapılabilmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 29 Ekim 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Eylül 2020. 
  2. ^ Karagiannis, Nikolaos (2001). "Key Economic and Politico-Institutional Elements of Modern Interventionism". Social and Economic Studies. 50 (3/4). ss. 17-47. JSTOR 27865245. 
  3. ^ von Mises, Ludwig (1998). Interventionism: An Economic Analysis (PDF). New York: The Foundation for Economic Education. ss. 10-12. 8 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 29 Nisan 2020.