Ekolali

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ekolali
Autism Aspect Echolalia 1.png
Ekolaliyi tasvir eden bir resim
Uzmanlık Psikiyatri

Ekolali başka birisi tarafından çıkarılan seslerin yinelenmesidir. Otizm, Tourette sendromu, afazi, Rubinstein-Taybi sendromu, gelişimsel bozukluk, şizofreni ve bazen de psikopatolojik diğer durumlarda ekolali gözlemlemlenir. İstenmeden yapıldığında tik olarak kabul edilir. Katatoni bulgularından biridir.[kaynak belirtilmeli]

"Ekolali" sözcüğü Yunanca "yankı" ya da "tekrarlamak",[1] anlamına gelen "ἠχώ" ve "konuşmak" anlamına gelen λαλείν fiilinden türemiş olan "anlamsız konuşma" anlamında λαλιά[2] sözcüklerinin birleşiminden gelmektedir.

Anında ekolali bir sözcük ya da cümlenin duyulduğu anda yinelenmesidir.[3] Gecikmeli ekolali ise daha önceden duyulmuş olan, örneğin günler öncesinden bir reklam cıngılı gibi, aradan süre geçtikten sonra yinelenmesidir.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Triantafyllidis Online Dictionary 13 Mayıs 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., ηχώ, Erişim tarihi 2007-06-11 (Yunanca)
  2. ^ Triantafyllidis Online Dictionary 20 Haziran 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., λαλιά, Erişim tarihi 2007-06-11 (Yunanca)
  3. ^ a b Dr. Şahin Bodur, Dr. A. Şebnem Soysal (2004). "Otizmin Erken Tanısı ve Önemi" (PDF). Sürekli Tıp Eğitimi Dergisi. 13 (10). ss. 394-395. Erişim tarihi: 14 Haziran 2008.