Ekmek makinesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir ekmek yapma makinesi

Ekmek makinesi ekmek yapımı için kullanılan bir mutfak aletidir. Makine önceden ölçülmüş ve makinenin tavasına konulmuş malzemeleri, elektronik kumanda panelinden belirlenmiş özellikler çerçevesinde hazırlar. Hamur yoğurma süresi, dinlendirme süresi, pişirme süresi, ekmek kabuğunun rengi gibi makinenin ekmeği hazırlanması için gerekli tüm kontrol parametreleri, önceden kumanda panelinden seçilen bilgilere göre ekmek makinesinin gömülü sisteminden belirlenir. Bazı ekmek makinelerinin kontrol panelinde ayrıca sadece hamur yoğurma, reçel yapma, ekmeğin kabuğunun renginin seçimi, 13 saate kadar bekletme, 58 dakikada ekspres ekmek yapma gibi çeşitli program seçenekleri de vardır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Raku Raku Pan Da "Dünyanın ilk otomatik ekmek yapma makinesi"

İlk ekmek yapma makinesi bir yıllık araştırmanın sonucunda Matsushita Electric Industrial Co. (günümüzdeki adı Panasonic) firmasının proje mühendisi

Hamur yoğuran ekmek makinesi ve pişmiş ekmek

ve yazılım geliştiricisi Japon Ikuko Tanaka tarafından 1986'da icat edildi. Ikuku Tanaka bunun için Osaka International Hotel'in baş fırıncısından ekmek hamurunun nasıl yoğurulacağı, içine nelerin konulacağı konusunda eğitim aldı ve makinenin içine özel kaburgaların nasıl ekleneceği konusuyla ilgilendi.[1]

Funai Electric şirketinin makineleri pişirme işleminden sonra ekmeği soğutmak için tam gözetimsiz çalışmaya imkan veren bir fan ekledi ve bu nedenle Raku Raku Pan adıyla satılan dünyanın ilk tam donanımlı tam otomatik ekmek yapma makinesini ürettiği iddia edilir. Japonya'da 1987'de Raku Raku Pan Da [2] ve ABD'de Dak Auto Bakery modeli FAB-100-1 olarak satıldı. On yıl sonra Birleşik Krallık, Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri'nde popüler hale geldiler. Sabit somun şekli ve sınırlı görev çevrimi nedeniyle ticari kullanım için uygun olmasa da ekmek makineleri evde kullanım için çok uygundur ve yoğurulmuş hamurla çalışırken en iyi sonucu verir.[3]

Kullanımı ve özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ekmek yapmak için önce malzemeler makinenin tavasına ölçülerek konulur. Malzemelerin tavaya konulmasında önce sıvılar sonra katılar sırası izlenir. Bu sıra önemlidir çünkü ekmek makinelerinde kullanılan ve bilimsel adı Saccharomyces cerevisiae olan ekmek mayası su ile temas edince aktifleşir bu nedenle makinenin mikro denetleyici programı başlayana kadar su ve maya ayrı durmalıdır.

Döngü uzun bir yoğurmayla başlar. Top haline gelen hamur birkaç on dakika dinlenir sonra yeni bir yoğurma yapılır. Çoğu cihazda sesli bir sinyal, fındık, ceviz, kuru üzüm, şekerli meyveler vb. gibi ek malzemeler ekleyebileceğiniz anı belirtir.

Bir veya daha çok dinlenmeden sonra makine pişirme kabının çevresindeki ısıtılan rezistansla yaklaşık bir saat hamuru pişirir. Hamur piştikten sonra ekmek hazırdır. Bir döngü yaklaşık 4 saattir.

Birçok modelde fermantasyona kadar bekleyen proğram vardır ve bu modeller pizza ve erişte için hamur yapmada kullanılabilir.

Isıtıcı ve iç tavanın içinde dönen "karıştırıcı kürekler" pirinç keki, reçel, yoğurt mayalama için de kullanılabilir.

"Ultra hızlı ekmek" programı 2 saatten daha kısa sürer (ekmek mayasından yapılan ekmek daha küçüktür, çünkü kabarmaya daha az zamanı olmuştur). Bu programla kabartma tozu esaslı (kabarmaya gerek olmayan) pound kek vb karışık kekler gibi kekler yapmak mümkündür.

Makinenin ekmeği yapması seçilen programa göre genelde 3 ile 4 saat arasında bir zaman alır. Malzemeler önce dinlendirilir ve mayalanma için en uygun sıcaklığa ısıtılır. Sonra tavanın tabanındaki dönen malzemeler kısa bir kürekle karıştırılarak hamur haline getirilir. Daha sonra hamur ideal sıcaklık kontrolü altında mayalanır ve ardından mayalanmış hamur pişirilir. Ekmek pişince tavasıyla makineden elle çıkarılır.

Genellikle ekmek makinelerinde yapılan ekmek, ticari fırınlardaki gibi hamuruna koruyucu katılmadığından daha çabuk bayatlar. Ancak bu durum ekşi mayalı ekmek mayası olan lactobacillus kullanılarak düzeltilebilir.

Ekmek makinelerinin yaptığı ekmeklerin ağırlığı makinesine göre 500 ile 1,350 gram arasında değişmekle birlikte genellikle 700 gramdır. Makinede pişirilen ekmek her zaman paralel yüzlüdür ve daha ağır somunlar için daha yüksek kap vardır. Pişmiş ekmeğin daima tabanında karıştırıcı küreğin olduğu yerde bir (veya iki) "delik" kalır çünkü karıştırıcı kürek hamurun tabanındadır ve ekmek pişirilip kaptan çıkarıldıktan sonra bu karıştırcı küreğin ekmeğin tabanından çıkarılması gerekir.

Ekmek malzemeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ekmek yapımı için özel tasarlanmış, un ve maya gibi önceden ölçülmüş bileşenlerin yanı sıra tatlandırıcılar ve bazen de hamur düzenleyiciler içeren paketli ekmek karışımları vardır. Genellikle sadece su eklenmesi gerekir. Ekmek makinesi, çavdar veya mısır gibi genellikle buğdaysız unlarla, çok miktarda tahıl eklenmesini gerektiren, gluten’ siz, aşırı sıvılı (ciabatta gibi) tariflerin hamurlarında iyi ekmek yapmaz.

Makinenin Yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ekmek pişirme makineleri hamur yapmak için bir veya iki yoğurma küreğiyle konan malzemeleri karıştırıp yoğurur ve bir rezistansla hamuru ısıtır (gerekirse dinlenme aşamalarında da). Başlama zamanı veya esmerleşme derecesi gibi parametreler genellikle çalıştırma tuşlarından seçimlerle ayarlanabilir.

Bazı makinelerin pasta, reçel veya ekmek yapma gibi çeşitli programları vardır.

Ekmeğin şekli kaba göre değişir ama çoğunlukla somun şeklindedir. Aşağıdan sokulan yoğurma kürekleri için üzerine yoğurma küreklerinin içeriden takıldığı sızdırmaz milleri vardır. Aşağıdan sürücüler bir motor tutamağı ile kaplinli mili döndürür.

Cihazlar, tasarımları gereği fırınlardan bilinen ``üst ısıtma işlevine sahip değildir, böylece pişirme kabından geçen sıcak hava ile kabuk oluşumu ve kızarma gerçekleşir.

Pişirme makinelerinde genellikle, içinde bir yönün tersine çevrilmiş kondansatörlü motor ile dişli kayışı vardır. Çıkarılabilir pişirme kabının altında yaklaşık 800W ısıtma elemanına serbestçe erişilebilir. Bileşenler röle aracılığıyla merkezi bir mikro denetleyici ve bir triyak anahtar (motor için) ile kontrol edilir. Mikro denetleyici program sürelerini sayar, LCD ekranı ve sinyali (Buzzer) kontrol eder, düğmelerden ve sıcaklık sensörü 'nden gelen sinyalleri değerlendirir.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ See the case study of the breadmaker's development, as an example of knowledge management and innovation, in Nonaka, I. and Takeuchi, H. (1995), The Knowledge-Creating Company, Oxford University Press.
  2. ^ "History". funai.jp. 5 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Ekim 2020. 
  3. ^ The King Arthur Flour test kitchen uses bread machines extensively in their recipe testing; for more details, see King Arthur Flour Baker's Companion, Countryman Press, 2003.