Ekinözü, Kovancılar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ekinözü
—  Köy  —
Elazığ
Elazığ
Ülke Türkiye Türkiye
İl Elâzığ
İlçe Kovancılar
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.005
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0424
İl plaka kodu
Posta kodu 23850
İnternet sitesi: [2]

(Ekinözü, Elâzığ ilinin Kovancılar ilçesine bağlı bir köydür.)

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

köyün eski ismi hobap-hubap-habap olup köy halkı köyü Urfa Birecik Kazasının Altınova(Hobap) köyünden gelerek, köyü oluştururken köye geldikleri köyün ismini vermişlerdir.Köyün gerçek sakinleri Ermeniler olup,Ermenilerin Avrupa ve Amerikaya göçleriyle boşalan bu köylere Osmanlının Türkleştirme ve İslamlaştırma politikaları sonucu özellikle Elazığ çevresine Urfa-Musul-Kerkük-Erbil-Halep-Antep-Azerbaycan yörelerinden Türkmen aşiretleri-Kürt aşiretleri-Avşar aşiretleri yoğun iskan edilmişlerdir.Özellikle Sultan Abdulaziz Han zamanında Elazığ çevresi çok yoğun Türkleştirilmiştir.Urfa dan Özellikle Kovancılar(macıran) ilçemize bağlı köylere Urfada Karakeçili,milli,Kejan,Badıllı,İzol aşiretleri iskanedilmişlerdir.En yoğun Karakeçililer Osmanlı soyunu taşıdıkları için Elazığ çevresine bilinçli bir iskana tabi tutulmuşlardır.Eskiden Paluya bağlı olan Cumhuriyetle ismi Ekinözü olan Hobap köyüde Osmanlı arşiv ve kayıtlarından iskan bilgilerinden,tapu-nüfus kayıtlarından yaptığımız araştırmalara göre 16.yüzyıl sonlarında Bayat aşireti Musul-Kerkük bölgesinden Urfa-Adıyaman hattına yoğun göç etmektedir.Dönemin Osmanlı idaresi bunları Adıyaman-Besni-Gölbaşı-Tut-Kahta kazalarına iskan ederken birçoğunuda Elazığa Uluova-Kuzova köylerine iskan etmişlerdir.Bayat Boyundan Kaskanlı aşireti Kerkükten Urfa Viranşehir ovasına konar-göçer geldiklerinde Kürt-Arap aşiretleriyle münasebetleri olmuş 60 yıl kadar burada kaldıktan sonra Bir kısmı Erzurum-Horasan Bastemler ailesi olarak Hızırilyas köyü ve mezralarına,Bir kısmı Kars ,Erzurum,Ağrı,Muş çevresine kürt aşiretlerinin yanlarına iskan edilirken,Bayat Boyu Kaskanlı aşiretinden bir kol Urfa/Birecik Altınova(hobap) köyünü kurarlar.ova ve verimli Fırat yatağında meskun olan bu insanlardan bir kısmı Adıyaman Çelikhan yöresine iskan edilirler,fakat burayı beğemeyen bu oymak Ermenilerden boşalan Ekinözü(hobap)köyüne iskan olurlar,geldikleri köyün adını bu Ermeni yerleşimine verirler.Urfadaki Hobap köyü Türkçe konuşurken Paluya bağlı hobap köyü son 150 yıldır Kürtçe konuşmaktadır.Erzurum Kaskanlı –Bastemler aşiretide hem Türkçe ve Kürtçe her iki dilde kullanılmaktadır.Ayrıca Bayat Boyundan Kaskanlı aşireti tıpkı Karakeçili ve Badıllı aşiretleri gibi kürt aşiretlerinin içlerine iskan edilerek kırsalda köylerde yaşayan ksımlarının çoğu Kürtçe konuşmaktadır.

ARAŞTIRMA:FIRAT ÜNİVERSİTESİ TARİH BÖLÜMÜ VE İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ TARİH BÖLÜMÜ ORTAK İSKAN BİLGİLERİ ARAŞTIRMALARI.1999/ABDULKADİR CANBEYLİ FIRAT ÜNİVERSİTESİ TARİH BÖLÜMÜ.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

köyde Elazığ-Bingöl kültürel etkileşimi vardır.eğlenceye düşkün insanlardır.yöresel elazığ kültürü ve yemekleri ile Romanya göçmenlerinden etkilenerek değişik yemek kültürü olan bir köydür.milli duyguları yüksek şex said isyanında devletine bağlı kalan kurmanc köylerimizdendir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Elazığ iline 75, Kovancılar ilçesine 7 Km. uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1250
2000 1005
1997 957

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.köyün en gelir kaynakların dan biri de yurt dışın da bulunan iş ler tara fın dan yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]