Ekim Baykara

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ekim Baykara
Ekim Baykara01.JPG
Doğum Ekim Baykara
23 Kasım 1977 (1977-11-23) (43 yaşında)
Milliyet T.C
Meslek Radyo Sunucusu ve DJ
Etkin yıllar 1995–günümüz

Ekim Baykara (23 Kasım 1977, Eskişehir); DJ, radyo programcısı, sunucu ve haber spikeri. 2014 yılında Joy FM ile yolları ayrılan Ekim Baykara, 2015 yılında kurucu ortağı olduğu dijital radyo platformu justt.fm'i hayata geçirdi.[1]

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Çocukluğu ve Eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ekim Baykara, 1977 Kasım'ında Eskişehir'de eczacı bir anne babanın çocuğu olarak dünyaya geldi. Çocukluğunun büyük bölümünü Ataköy'de geçirdi. Müzik sevgisi küçük bir çocukken ailesinin etkisiyle başladı. Çocukluğu 1980'li yıllara denk gelen Baykara, müzikle o yıllarda tanıştı ve dönemin tek yayın kuruluşu TRT'deki yabancı müzik programlarından etkilendi.[2]

İlkokula Erenköy ZihniPaşa İlköğretim Okulunda başlayan Baykara, ilköğrenimini Muhittin Üstündağ İlköğretim Okulunda (Ataköy) tamamladı. Ataköy Lisesini bitirdikten sonra 1994-1996 yılları arasında Ege Üniversitesi Su Ürünleri MYO bölümününde okudu. 1997'de başladığı İstanbul Üniversitesi Radyo-TV Yayımcılığı bölümününden 2001 yılında mezun oldu.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ekim Baykara, radyoculukla 17 yaşındayken (1994 yılında) üniversite okumak için gittiği İzmir'de tanıştı. Genç Radyo, Dost FM ve Ege FM gibi radyolarda yabancı müzik ağırlıklı programlar hazırladı. Öğrenimini yarım bırakarak 1996 yazında İstanbul'a döndü. 1 yıl boyunca üniversite sınavlarına hazırlandı.

1997 yazında Star TV çatısı altında yayın yapan Radio Blue'da radyoculuğa geri döndü. Bu onun aynı zamanda kariyerindeki ilk profesyonel adımdı. O yıllarda Star TV, bünyesinde bulunan Kral FM, Süper FM, Metro FM, Joy FM, Radio Blue ve Classic FM ile radyo yayıncılığının lider grubuydu. 2 yıl boyunca Radio Blue'da drive time ve gece kuşağında jazz, nu-jazz, smooth jazz ve soul içerikli müzik programları hazırladı ve sundu. 1998 yılında Radio Blue yayınlarına ek olarak aynı çatı altında yayın yapan Joy FM ve Metro FM'de hafta sonları program yapmaya başladı. Bir süre ara verdikten sonra Joy FM'de drive time programına başladı. 2001 yılında Joy FM'den ayrıldı.

Habercilik[değiştir | kaynağı değiştir]

Radyodan ayrı kaldığı dönemde haber sunuculuğu eğitimi aldı ve aynı yıl merkezi Belçika'da bulunan Radio Contact'ın İstanbul stüdyosunda sabah haberlerini sunmaya başladı. Yaklaşık 1 yıl boyunca Radio Contact'taki görevine devam ettikten sonra 2002 yılında Star TV'ye geri dönerek Max Haber Radyosu'nun kuruluşunda redaktör-spiker olarak görev aldı.

Sonraki yıllarda Joy FM'deki programları dışında Star Radyo Grubu bünyesindeki 3'ü ulusal 7 radyoda; ana haber spikerliği, sabah haberleri sunuculuğu ve haber müdür yardımcılığı pozisyonlarında çalıştı. 2006 yılında Kanadalı medya kuruluşu Canwest tarafından 4 radyonun (Süper FM, Metro FM, Joy FM, JoyTürk) TMSF'den satın alınmasıyla bu radyolarda haber müdürü görevine getirildi.

2 yıl boyunca bu görevi sürdüren Ekim Baykara, 2008'de haberciliği bırakarak Joy FM'e üçüncü kez geri döndü.

Morning Joy Programı[değiştir | kaynağı değiştir]

Tom Jones Istanbul konseri öncesi, Kuruçeşme Arena, 2012

2008'de yayın hayatına başlayan ve 5 yıl boyunca Ekim Baykara tarafından hazırlanan Morning Joy, Joy FM'in sabah kuşağı programıdır. Hafta içi her sabah 06.30-10.00 saatleri arasında canlı olarak yayımlanan programda ağırlıklı olarak soul, pop, jazz, rock, latin ve world müziğin sevilen örnekleri yer almaktadır.

Morning Joy, Sabah Gazetesi'nin düzenlediği bir ankette en iyi 10 radyo programı arasında gösterilmiştir.[3]

Ekim Baykara, Joy FM'den ayrıldığı tarih olan 30 Nisan 2014'te Morning Joy programını son kez hazırlamış ve sunmuştur.

DJ Performansları[değiştir | kaynağı değiştir]

DJ performanslarına 2000′lerin başında Çırağan Q Jazz Bar’da başlayan Ekim Baykara, geçen süre içinde pek çok farklı mekan ve etkinlikte çaldı. Jason Mraz, Lana Del Rey, Tom Jones, Jill Scott, Feist ve Enrico Macias gibi dünyaca ünlü şarkıcıların İstanbul konserlerinden önce sahne aldı.[4][5][6][7][8][9]

justt.fm[değiştir | kaynağı değiştir]

2015 Mart ayında test yayınına başlayan dijital radyo platformu justt.fm'in hem kurucu ortağı hem de genel yayın yönetmeni olan Ekim Baykara, justt.fm radyolarından justtlove'da her sabah radyo programlarına devam etmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://webrazzi.com/2015/06/01/justt-fm-dijital-radyo-platformu/
  2. ^ [1] 10 Mayıs 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Radyo Günleri TV Röp.
  3. ^ [2] Radyo Programlarının Kare Ası, Sabah Gazetesi
  4. ^ [3] Feist İstanbul konseri
  5. ^ [4] Jill Scott İstanbul konseri
  6. ^ [5] Enrico Macias İstanbul konseri
  7. ^ [6] Tom Jones İstanbul konseri
  8. ^ https://instagram.com/p/efVD-4QDXw/
  9. ^ https://instagram.com/p/b9HeGhwDYk/