İçeriğe atla

Eimuntas Nekrošius

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Eimuntas Nekrošius

Eimuntas Nekrošius (21 Kasım 1952; Pažobris, Raseiniai – 20 Kasım 2018, Vilnius), Litvanyalı tiyatro yönetmeni.

Nekrošius 1978'de Moskova'daki Lunacharsky Tiyatro Sanat Enstitüsü'nden mezun oldu. 1978-79'da Vilnius Devlet Gençlik Tiyatrosu'nda, 1979-80'de Kaunas Devlet Drama Tiyatrosu'nda çalıştı. 1980'de Vilnius Devlet Gençlik Tiyatrosu'na geri döndü ve burada Çehov, Gogol ve Goethe de dahil olmak üzere pek çok yazarın oyunlarını yönetti.

Yönettiği oyunların tipik özellikleri arasında tekrar eden ezgilerden oluşan yatıştırıcı arka plan müziklerinin oyun boyunca sürekli kullanılması, yoğun dans ve hareket kullanımı, benzersiz sahne donanımı, su, ateş, rüzgar, buz ve taş gibi doğal malzemeden faydalanılması saylabilir. Gösterilerin uzunluğu genelde alışılmış süreleri aşar çünkü Nekrošius karmaşık ve zorlayıcı oyunları sahnelemeyi tercih eder.

Nekrošius yönettiği oyunlarla Litvanya, Letonya, Estonya, Rusya gibi ülkelerdeki tiyatro festivallerinde pek çok ödül kazandı. Bunun yazı sıra birçok devlet ödülünün de sahibi oldu. 1994'te Litvanya Tiyatro Birliği'nin en iyi yönetmen ödülünü, Puşkin'in Küçük Trajediler oyunuyla da Baltık Birliği'nin verdiği "Baltık devletlerinde en iyi tiyatro performansı" ödülünü kazandı.

1997'de en başarılı rejilerinden birinde William Shakespeare'in Hamlet oyununu sahneledi. Litvan pop müzik yıldızı Andrius Mamontovas'ın rol aldığı bu yapım Avrupa'daki tüm önemli festivallerde sahnelendi ve Litvanya Ulusal Ödülü de dahil olmak üzere birçok ödül kazandı.

Nekrošius 2001'de Moskova'da çok değerli Konstantin Stanislavski Ödülü'nü, 2005'te ise Herder Ödülü'nü kazandı. Nekrošius 2002'de Giuseppe Verdi'nin Macbeth operasını Teatro Comunale Florence'da sahneledi. Yönettiği Faust oyunu Ocak 2008'de İtalyan tiyatro eleştirmenleri tarafından en iyi yabancı prodüksiyon seçildi ve UBU Ödülü'ne layık görüldü.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]