Egemen Devletler Birliği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Egemen Devletler Birliği referandum cevapları

Egemen Devletler Birliği (RusçaСоюз Суверенных Государств (ССГ) Soyuz Suverennih Gosudarstv (SSG)), Sovyetler Birliği'nin yeni bir konfederasyon altında yeniden örgütlenmesinin önerilen adıydı. Sovyetler Birliği devlet başkanı Mikhail Gorbaçov tarafından başlangıçta Yeni Birlik Antlaşması (Новый союзный договор Novi soyuzni dogovor) olarak 1922 Sovyetler Birliği Kuruluş Antlaşması'nın yerini alması planlandığı öneri, Sovyetler Birliği'ni kurtarmak ve reform yapmak için bir girişimiydi.[1]

17 Mart 1991 tarihinde Rusya, Ukrayna, Belarus, Kazakistan, Azerbaycan, Özbekistan, Kırgızistan, Türkmenistan ve Tacikistan olmak üzere antlaşmanın hazırlanmasına katılan dokuz cumhuriyette referandum düzenlendi. Referandumda seçmenlerin %76'sı, dokuz cumhuriyetin çoğunluğu da dahil olmak üzere Sovyetler Birliği'nin federal sisteminin sürdürülmesini destekledi. Referandum, Estonya, Letonya, Litvanya, Moldova, Gürcistan ve Ermenistan olmak üzere diğer altı cumhuriyette boykot edildi.

Öneri, 1991'deki Ağustos Darbesi sonrasında asla uygulanmadı ve sonuçta aynı yıl 26 Aralık'ta Sovyetler Birliği'nin dağılması gerçekleşti. Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra öneri, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) adıyla bir konfederasyon yerine bölgesel bir örgüt olarak yeniden dirildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ [1][ölü/kırık bağlantı] New Soviet Union Treaty

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]