İçeriğe atla

Edward Weston

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Edward Weston
Edward Weston, tahminen 1915
Genel bilgiler
Doğum24 Mart 1886(1886-03-24)
Highland Park, Illinois, ABD
Ölüm1 Ocak 1958 (71 yaşında)
Big Sur, Kaliforniya, ABD
UyrukAmerikalı
AlanıFotoğrafçılık
EtkiledikleriAnsel Adams, Tina Modotti

Edward Henry Weston (d. 24 Mart 1886 - ö. 1 Ocak 1958) bir 20. yüzyıl Amerikan fotoğrafçısı. Weston, Amerika'nın en etkili ve yenilikçi fotoğrafçılarından biri[1] ve 20. Yuzyilin fotograf ustalarindan biri olarak anılmaktadır.[2] Kırk yıllık kariyeri boyunca Weston; manzara, natürmort, portre, tarz sahnelerini fotoğraflandı. Söylenir ki onun kadrajinda Batı Amerika'nın insanları ve mekanlarinin bulunmasiyla o modern fotoğrafçılığa özünde Amerikan hatta Kaliforniyalı bir yaklaşım getirmiştir. 1937 yılında Weston, Guggenheim Bursunu alan ilk fotoğrafçı oldu ve iki yıl içinde 8x10 görüşlü fotograf makinesiyle 1,400 civarında negatif uretmistir. Onun en ünlü fotoğraflarından bazıları uzun yıllar yaşadığı yere yakın olan Point Lobos, Kaliforniya'daki, ağaçlar ve kayaların fotoğraflaridir.

Weston Chicago'da doğdu ve 21 yaşındayken Kaliforniya'ya taşındı.

1947 yılında kendisine Parkinson hastalığı konmuş ve kısa bir süre sonra fotoğraf çekmeyi bırakmıştır. Hayatının kalan on senesini en ünlü 1000 fotoğrafını yeniden inceleyerek geçirmiştir.

Hayatı ve Mesleği

[değiştir | kaynağı değiştir]

1886-1906: Gençliği

[değiştir | kaynağı değiştir]

Weston Highland Park, Illinois, ABD'de, kadın doğum uzmanı olan Edward Burbank Weston ve bir Shakespeare oyuncusu olan Alice Jeanette Brett'in iki çocuğundan biridir. Annesi o beş yaşındayken öldü ve onu kendisinin "Mazie" dediği Mary adındaki ablası büyüttü. Edward'ın ablası kendisinden dokuz yaş daha büyüktü ve kısa sürede aralarında kuvvetli bir bağ oluşmuştur.[3]

O dokuz yaşındayken babası yeniden evlenmiş ama ne kendisi ne de ablası yeni üvey anneleri ve üvey kardeşiyle iyi geçinebilmişlerdir. Mary 1897 yılında evlendi ve evleriniden ayrıldıktan sonra babası zamanının çoğunu yeni eşi ve onun oğluna adadı. Edward'ı kendi başına bırakmışlar ve o da artık okula gitmeyerek, kendi odasına çekilmiştir.[3]

Edward'ın babası ona 16. doğum gününde hediye olarak basit bir kutu kamerası olan Kodak Bull's-Eye #2'yi vermiştir. Tatile gittiği Midwest'e fotoğraf makinesini de götürmüş ve geri döndüğü zaman fotoğrafa olan ilgisi ona 5x7 inç görüşlü kamera aldıracak kadar artmıştı. Fotoğrafçılığa Chicago'daki parkları ve teyzesinin çiftliğini fotoğraflayarak başladı ve kendi film ve baskılarını geliştirdi. Daha sonraları genç yaşına rağmen eserlerinin güçlü sanatsal değerlerinin olduğunu hatırlayacaktı.

1904 yılında Mary ve ailesi California'ya taşınarak Edward'ı Chicago'da tamimiyle yalnız bırakmışlardır. Bir alışveriş merkezinde işe başlayarak kendi geçimini sağlamaya başladı. Fakat hala boş vakitlerini fotoğraf çekerek geçirdi. İki yıl içinde kendi fotoğrafçılığına Camera and Darkroom adlı derginin Nisan 1906 sayısına "Spring, Chicago" ismindeki fotoğrafının tam sayfa kopyasını gönderecek kadar güveniyordu. Bu bilinen ilk yayınlanmış fotoğrafıdır.

1906–23: Fotoğrafçı Oluyor

[değiştir | kaynağı değiştir]

Kız kardeşinin ısrarıyla, Weston 1906 baharında Chicago'yu bırakarak Tropico, Kaliforniya'ya (şimdi Glendale'nin bir mahallesi) kız kardeşinin evine yakın bir yere taşındı. Burada kalmak ve fotoğrafçılık alanında kariyerini sürdürmeye karar verdi ama bir süre sonra daha profesyonel bir eğitim alması gerektiği fark etti. Bir yıl sonra Illinois Fotoğrafçılık Okulu'na kayıt yaptırabilmek için Effingham, Illinois'a taşındı. Illinois Fotoğrafçılık Okulunda dokuz aylık bir eğitim veriyorlardı ancak Weston altı ayda derslerini tamamlamıştır. Fakat okul Weston'a dokuz aylık eğitimin parasını vermeden diplomaya vermeyeceklerini söylediler; Weston bunu kabul etmedi ve 1908 senesinin baharında Kaliforniya'ya taşındı.

George Steckel'in Los Angeles'taki fotoğraf stüdyosunda kısa süreli negatif rötuşçusu olarak çalıştı. Birkaç ay içinde Louis Mojonier'in daha büyük ve köklü stüdyosunda çalışmaya başladı. Sonraki birkaç yıl boyunca Mojonier'in idaresi altındabir fotoğraf stüdyosunun nasıl işletildiğini ve fotoğraf tekniklerini öğrenmiştir.

1908 yazında Weston kızkardeşinin en iyi arkadaşı, Flora May Chandler ile tanıştı. Chandler Weston'dan yedi yaş büyük ve sınıf öğretmeniydi. Aynı zamanda o seneler Güney Kaliforni'yanın en önemli ailesinin başı olan Harry Chandle'ın da kuzeniydi.[4] Flora'nın babası öldüğünde Chandler ona bir miktar para miras bırakmıştı ve ne kadar kuzenleri kadar zengin olmasa da Weston onda kendisini tam gün fotoğrafçı yapacak kadar para olduğunu fark etti.[5]

30 Ocak 1909 tarihinde, Weston ve Chandler sade bir törenle evlendi. Dört oğullarından ilki, kısaca Chandler olarak bilinen Edward Chandler Weston (1910-1993), 26 Nisan 1910 tarihinde doğdu. Weston ve eşinin adını alan Edward, ileride portre fotoğrafçısı oldu.

1911 yılında Weston, Tropico'da "Küçük Stüdyo" adlı kendi işyerini açtı. Çok sonraları ablası ona Los Angeles gibi büyük bir şehirde iş yeri açmaktansa neden Tropico'da stüdyosunu açtığını sorduğunda o "Abla, ben ismimi o kadar ünlü yapacağım ki nerede yaşayacağımın hiçbir önemi kalmayacak" şeklinde cevapladı.[6]

Sonraki üç sene boyunca çocuklarının ve arkadaşlarının portrelerini çekerek atölyesinde tek başına çalıştı. Kariyerinin ilk senelerinde dahi çalışmaları hakkında son derece titiz davranıyordu: bir röportajta "Fotografik plakalardan istediğimi alamadıktan sonra onlar benim için bir hiçtir. Bana uygun efekti güven altına almak için gerektiğinde bir oturuşta otuz tanesini kullanmışımdır."[7]

Onun titiz gözleri ününün kısa sürede artmasıyla hakkını verdi. Ulusal yarışmalarda ödüller kazandı, Photo-Era and American Photography gibi dergilerde hem fotoğrafları hem de makaleleri yayınlandı.

16 Aralık 1911 tarihinde, Weston'ın ikinci oğlu olan Theodore Brett Weston (1911-1993) doğdu. Uzun süre babasının sanatsal işbirlikçisi oldu ve ileride kendi başına çok önemli bir fotoğrafçı olabilmeyi başardı.

1913 sonbaharında Los Angeles'lı fotoğrafçı Margrethe Mather Weston'ın artan ünü nedeniyle stüdyosunu ziyaret etti ve birkaç ay içinde aralarında yoğun bir ilişki gelişti.[8] Mather gayet sosyal, gösterişli biriydi ve cinsel ahlakı muhafazakâr olan Weston'dan çok ama çok farklıydı- Mather eşcinsel ve eskiden de hayat kadınıymış.[9] Weston, Mather'e kendisinin asistanı olmasını teklif etti ve sonraki on yılı birlikte Carl Sandburg ve Max Eastman gibi armatürlerin bireysel ve müşterek imzalı portrelerini yaparak geçirdiler.

1923–27: Meksika

[değiştir | kaynağı değiştir]

1927–35: Glendale'den Carmel'e

[değiştir | kaynağı değiştir]

1946–58: Son Seneleri

[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. ^ "Edward Weston, 1886–1958". 25 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Haziran 2010. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 18 Ağustos 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Eylül 2012. 
  3. ^ a b Warren (2008), 10
  4. ^ Gottlieb, Robert (1977). Thinking Big: The Story of the Los Angeles Times, Its Publishers and Their Influence on Southern California. NY:Putnams. ss. 7. 
  5. ^ Conger (1992), Biography, 2
  6. ^ Foley, 17
  7. ^ Newhall (1984), 5
  8. ^ Warren (2001), 10-11
  9. ^ Warren (2001), 13-15