Edmond-Charles Genêt

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Edmond-Charles Genêt
Ambassador of France to the United States
Görev süresi
1793-1794
Yerine geldiği Jean Baptiste Ternant
Yerine gelen Jean Antoine Joseph Fauchet
Kişisel bilgiler
Doğum 8 Ocak 1763(1763-01-08)
Fransa Versailles, France
Ölüm 14 Temmuz 1834 (71 yaşında)
Amerika Birleşik Devletleri East Greenbush, New York
Milliyeti Fransız
Evlilik(ler)
Cornelia Tappen Clinton
(e. 1794; ö. 1810)

Martha Brandon Osgood
(e. 1814; ö. 1834)
İlişkiler Jeanne-Louise-Henriette Campan (kız kardeşi)
İmzası

Edmond-Charles Genêt  – Yurttaş Genêt olarak da bilinen (d. 8 Ocak 1763 - ö. 14 Temmuz 1834), Fransız Devrimi sırasında Girondinler tarafından atanan Fransa'nın Amerika Birleşik Devletleri elçisiydi. Amerika Birleşik Devletleri'ne gelişindeki eylemleri, Citizen Genêt Affair olarak adlandırılan büyük bir siyasi ve uluslararası olaya yol açtı. Başkan George Washington, eylemleri nedeniyle Fransız hükûmetinden kendisini geri çağırmasını istedi. Aynı dönemde iktidara gelen Montagnardlar, Genêt'in yerine geçerek tutuklama emri çıkardı. Öldürülme korkusuyla Genêt, Washington tarafından kabul edilen Amerika'ya sığınma talebinde bulundu. Genêt, ölümüne kadar Amerika Birleşik Devletleri'nde kaldı. Tarihçi Carol Berkin, Genêt olayının cumhurbaşkanına duyulan popüler saygıyı artırdığını ve dış ilişkilerle ilgilenmedeki rolünü güçlendirdiğini savunuyor.[1]

Nisan 1793’te Fransa, Büyük Britanya ve İspanya’ya savaş ilan etmişti ve Fransa’nın, "Yurttaş Genet" olarak bilinen yeni elçisi Edmond Charles Genet, Amerika Birleşik Devletleri’ne geliyordu.

Kral XVI. Louis’nin Ocak 1793’te idam edilmesinin ardından, İngiltere, İspanya ve Hollanda, Fransa ile savaşa girmişlerdi. 1778 tarihli Fransız-Amerikan İttifak Andlaşması uyarınca, Amerika Birleşik Devletleri ile Fransa sürekli olarak müttefik kalacaklardı ve Amerika Batı Hint Adaları’nı savunması için Fransa’ya yardım etmek zorundaydı. Buna karşın, askeri ve ekonomik açılardan çok zayıf bir ülke olan Amerika Birleşik Devletleri, büyük Avrupa güçleriyle yeni bir savaşa girebilecek durumda değildi. Washington, 22 Nisan 1793’te, Amerika Birleşik Devletleri’nin “savaşan taraflarla dost ve onlara karşı tarafsız” olacağını açıklayarak, bağımsızlığına olanak vermiş bulunan 1778 antlaşmasının hükümlerini iptal etti.

Genet geldiğinde, pek çok vatandaş sevgi gösterilerinde bulundu; fakat, hükûmet tarafından soğuk bir resmiyet içinde karşılandı. Buna kızan Genet, ele geçirilmiş bir İngiliz gemisinin korsan teknesi olarak donatılmayacağı yolunda verilmiş bulunan sözü ihlal etti. Bundan sonra da, hükûmeti atlayıp konuyu doğrudan doğruya Amerikan halkına danışacağı tehdidinde bulundu. Kısa süre sonra da, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa Hükümeti’nin onu geri çağırmasını istedi.

Genet olayı, Büyük Britanya ile ilişkilerin doyuruculuktan çok uzak bulunduğu bir sırada, Amerika’nın Fransa ile olan ilişkilerini de gerginleştirdi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Carol Berkin, A Sovereign People: The Crises of the 1790s and the Birth of American Nationalism (2017) pp 81–150.

Kullanılan kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Childs, Frances Sergeant (1978). French refugee life in the United States, 1790-1800 : an American chapter of the French Revolution. Philadelphia: Porcupine Press. ISBN 978-0879913717. 
  • Elkins, Stanley M. (1993). The age of federalism. New York: Oxford University Press. ISBN 978-0195093810. 

  Bu madde Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı'nın yayınladığı kamu malı materyali içermektedir.