Eddie Rickenbacker

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rickenbacker'in ABD Hava Kuvvetleri'nde olduğu zamanlarda Stephen L. McFarland tarafından çekilmiş bir resmi.

Edward Vernon Rickenbacker (8 Ekim 1890 - 23 Ekim 1973), I. Dünya Savaşı'nda As pilot olarak Onur madalyası almış Amerikalıdır.[1] 26 hava zaferi ile Amerika'nın en başarılı As pilotu olmuştur. Aynı zamanda yarış pilotu, otomobil tasarımcısı, askeri konularda hükûmet danışmanı ve hava taşımacılığı öncülerinden olup uzun zaman Eastern Air Lines'ın başkanlığını yapmıştır.

İlk yılları[değiştir | kaynağı değiştir]

Rickenbacker, 8 Ekim 1890 yılında Columbus, Ohio'da dünyaya gelmiştir. Ailesi İsviçre Almancası'nı kullanmaktaydı. 12 yaşındayken babası ölmüş, ailesinin geçimi adına okulu bırakmıştır. Onca işin ardından genç yaşında araba tamir atölyesinde işe başladı ve 22 yaşında yarışlara katıldı. İki yıl sonra dünya hız rekorunu kırmıştır.

I. ve II. Dünya Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

Birleşik Devletler, I. Dünya Savaşı'na girdiğinde Rickenbacker havacılık listesine girmeyi denemiş, fakat yaşı fazla ve eğitimi bulunmamaktaydı. Bu nedenle orduda şoför olarak işe girdi ve üstlerinden kendisini uçuş eğitimlerine göndermelerini istedi. Üniversite eğitimli havacı arkadaşlarına nazaran yine de pilot oldu ve savaş sona erdiğinde 300 uçuş saatini doldurmuş, Amerikan pilotları arasında en fazla uçan pilot olmuştu. Düşman ile 134 kez karşılaşmış, 26 kez üstün başarı ile Onur Madalyası'na hak kazanmıştı. Böylece yüzbaşı olarak birliğin komutanı oldu. Rickenbacker'in cesareti onu Amerika'da bir kahraman haline getirmişti.

II. Dünya Savaşı'nda Pasifik okyanusunda uçak kazası sonrasında bir salda 22 gün yaşamıştır.

Sonraki yaşamı ve ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

1933 yılında Eastern Air Lines 'ın başkan yardımcısı oldu. O dönemde hava yolu şirketleri hükûmet desteği ile ayakta durmaktaydı. Fakat Rickenbacker şirketlerin kendi başlarına ayakta durması gerektiğini düşünmekteydi. Bu nedenle şirketinin işleyiş şeklini değiştirdi ve iki yıl içinde havacılık tarihinde bir ilki gerçekleştirerek şirketi kârlı duruma getirdi. Birleşik Devletler başkanı ticari taşımacıların hava postası sözleşmelerini iptal ettiğinde Rickenbacker bu hakkı elde etti. 30 yıl boyunca şirketi yönettikten sonra 73 yaşında emekli olmuş ve 1973 yılında 82 yaşında hayata veda etmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Eddie Rickenbacker, onur madalyası". 1 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Haziran 2016.