Edén Pastora

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Edén Atanacio Pastora Gómez, lakabı Komutan Sıfır (Comandante Cero) (d. 1937), Nikaragualı gerilla önderi ve siyasetçi.

Diktatör Anastasio Somoza Debayle'ye karşı savaşan Sandinista Ulusal Kurtuluş Cephesi'nin (FSLN) askeri komutanlarındandı. FSLN'nin güney Nikaragua'daki komutanı olan Pastora, 22 Ağustos 1978'de komutasındaki 20 kişiyle başkent Managua'daki ulusal saraya bir saldırı düzenleyerek yaklaşık bin kişiyi rehin aldı. Aralarında Başkan Anastasio Somoza Debayle'nin oğlu José Somoza Abrego'nun da bulunduğu rehinelerin yaklaşık yarısını milletvekilleri ve hükümet görevlileri oluşturuyordu. Sonunda, hükümet isyancıların taleplerini kabul ederek siyasal tutukluları serbest bıraktı ve 500 bin ABD Doları tutarında olduğu söylenen bir fidye ödedi. Pastora bu olayın ardından öbür gerillalarla birlikte Panama'ya iltica etti. Ulusal Saray'a düzenlenen saldırıdan sonra Somoza yönetimine karşı sürdürülen mücadele hız kazandı. Sonunda Somoza ülkeyi terk etti ve 20 Temmuz 1979'da Sandinistalar iktidarı ele geçirdi. İçişleri bakanı yardımcılığına getirilen Pastora hemen bir bildiri yayımlayarak, ABD'nin kendilerine silah vermeyi reddetmesi durumunda silah gereksinimini Doğu Blokundan karşılayacaklarını açıkladı. Ama bu açıklama Sandinista yönetiminin ileri gelenlerince yalanlandı.

Siyasal bakımdan güç sahibi olmamasına karşın kitleler arasında çok sevildiği için, ulusal kutlamalarda ön planda yer alan Pastora, yeni rejimle ilgili yaşadığı hayal kırıklığı nedeniyle temmuz 1981'de savunma bakanı yardımcılığından ayrılarak ülkeyi terk etti. Sonradan Sandinista yönetimini baskıcı uygulamaları nedeniyle suçlayan Pastora, Alfonso Roberto Callejas ile birlikte isyancı Devrimci Demokratik Birlik'i (Alianza Revolucionaria Democrática, ARDE) kurdu. Ama, Pastora ABD'nin desteklediği Sandinista karşıtlarına katılmayı reddettiği için bu grup sonradan dağıldı. 1984'te, Kosta Rika sınırındaki La Penca adlı gerilla karakolunda yapılan bir basın toplantısı sırasında gerçekleşen bombalı saldırıda yaralandı.

2006 yılındaki devlet başkanlığı seçimlerinde aday olduysa da seçimlerde 5. oldu. Pastora, 1970’lerde faşist Somoza yönetimine karşı mücedele veren Sandinist’lerin isim babasıdır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]