Ebu Gureyb Cezaevi işkenceleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
23.03, 10 Aralık 2016 tarihinde Selahattin ilhan (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17922775 numaralı sürüm (→‎Dış bağlantılar: ölü link arşiv bağlantısı ile, değiştirildi: http://tr.qantara.de/webcom/show_article.php/_c-674/_nr-372/i.html → http://archive.is/HMMhZ AWB ile)
Satar Cabbar adlı Iraklı bir tutuklunun bir sandığın üzerinde vücuduna elektrikli kablolar bağlanmış resmi

Ebu Gureyb Cezaevi işkenceleri, 2003 yılında Amerikan askerlerin, işgal altındaki Irak'ta yer alan Ebu Gureyb Cezaevi'nde tutuklulara uyguladıkları işkence ve kötüye kullanma olaylarıdır.

Başlarına çuval geçirilmiş ve soyundurulmuş vaziyette tutuklular

Irak'taki işkencelerin anlatıldığı kamuoyundan gizlenen 53 sayfalık bir raporda Ebu Gureyb'den çıkan resimlerin ardından bu rapordan kimi bölümler de Amerikan basınında yer almış, buna göre, "sadistçe, kaba ve gayri ahlaki" diye tanımlanan çok sayıda işkence örneği anlatılırken, "Iraklı esirlere sopalar ve farklı aletlerle tecavüz edildiği, çırılçıplak soyuldukları, kadın çamaşırları giymeye zorlandıkları, günlerce su ve tuvalet bulunmayan hücrelerde tutuldukları ve sürekli olarak dövüldükleri" dile getirilmiştir.

Olayların ortaya çıkmasından sonra ABD'li çavuş Charles Graner askeri mahkemede yargılayarak suçlu bulmuşlardır.

Ebu Gureyb'ten sorumlu general J. Kaprinski, Ebu Gureyb Cezaevi'nin askeri istihbarat tarafından yönetildiğini, taciz ve kötü muamelenin fiilen resmî politika olduğunu ve sorgulamalara CIA ajanlarının da katıldığını belirtmiştir.

Askerler tarafından çekilen ve daha sonra montajlanarak DVD haline getirilen görüntüler, 'Palm Beach Post' gazetesinin internet sitesinde yayınlanmıştır.

Dış bağlantılar

Wikimedia Commons'ta Ebu Gureyb Cezaevi işkenceleri ile ilgili çoklu ortam kategorisi bulunur.