Exo

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(EXO sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
EXO
Genel bilgiler
Köken Seul, Güney Kore
Tarzlar K-pop, dans, R&B, Mandopop
Etkin yılları 2012-günümüz
Plak şirketi SM Entertainment
İlişkili hareketler EXO-K, EXO-M, Younique Unit, SM Town, S.M The Ballad Volume 2
Resmî sitesi http://exo-k.smtown.com/
http://exo-m.smtown.com/
Üyeler Xiumin, Suho, Lay, Baekhyun, Chen ,Chanyeol, D.O., Kai, Sehun
Eski üyeler Luhan,Tao,Kris

EXO 12 kişi olarak çıkış yapan ve popülerliğini Güney Koreli ve Çinli üyelerle devam ettiren bir müzik gurubudur. EXO 8 Nisan 2012 tarihinde resmi olarak çıkış yapmıştır. Ayrıca Korece ağırlıklı şarkı söyleyen EXO-K ve Çince ağırlıklı şarkı söylenen EXO-M olmak üzere 2 alt grubu vardır.[1][2] İsimleri Güneş sisteminin dışında olan EXO Planet'ten gelmektedir.[3]

EXO ilk resmi çıkışını 8 Nisan 2012 tarihinde ilk mini albümleri Mama ile yapmıştır. Single müzik listelerinde orta başarıyı yakalamış; EXO-M'in şarkısı Çin'deki müzik listelerinde şarkı çıktıktan bir gün sonra üst sıralara yükselmiş, EXO-K'nin "Mama" müzik videosu YouTube Global Chart listesinde 7.sırada yer almıştır. EXO, 2013 yılında çıkardıları XOXO albümleri ile 12 yıldan sonra Kore'de 1 milyondan fazla satış yapan ilk Koreli sanatçı oldu. XOXO albümünün çıkış şarkısı Wolf, EXO'nun Kore'de sergilediği ilk tek-takım performansları oldu ve ilk şarkıları yerel müzik programlarında 3 kez birincilik ödülünü aldılar. Üçüncü mini albümleri Overdose (2014) EXO'yu Billboard200 listesinde en yüksek giriş yapan Koreli grup yaptı.

2015 yılında, EXO ikinci albümleri EXODUS ile kendi Billboard rekorlarını kırarak Billboard 200'de en üst sırada olan Koreli sanatçı olarak yeni bir rekora imza attılar. EXODUS albümünün öncü teklisi Call Me Baby ile EXO Canadian HOT 100 listesine, PSY dışında giren tek Koreli sanatçı oldu. EXODUS albümü 1 milyondan fazla satış yaptıktan sonra EXO "İki Milyonluk Satıcı" adını aldı.

Dördüncü mini albümleri "Sing for You" bir önceki albümleri EXODUS'un ilk hafta satış rekorunu kırarak ilk haftalarında 267,900 satış yaptı.

EXO, 2015 ve 2016 yıllarında Forbes Korea tarafından yılın en güçlü sanatçısı seçildi.

Mayıs 2016'da grubun Overdose" ve "Growl" adlı şarkılarının (Korece versiyonları) müzik klipleri YouTube'da 100 milyon izlenme sayısını aştı.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

2011: Tanıtım[değiştir | kaynağı değiştir]

2011'de, SM Entertainment'in yöneticisi Lee Soo Man yeni bir erkek grubu kurma hakkındaki planlarını duyurdu. İsimlerinin geçici olarak M1 olmasına karar verildi, daha sonra grubun internete sızan dans provası fotoğraflarında 7 kişi olması sebebiyle grubun 7 kişi olduğu tahmin edildi. 9 Mayıs 2011'de Soo Man yeni grubu hakkında Stanford University'de düzenlenen Hallyu Sektörü seminerinde konuşma yaptı.Tanıtım sırasında, grubu iki alt gruba ayırma stratejisinden bahsetti. M1-M2, Çin ve Kore'de aynı müzikleri Çince ve Korece olarak sergileyecekti. Soo Man grubu Mayıs 2011 de çıkarmayı planlamıştı fakat çıkış tarihleri gecikti ve gruba ilişkin haberler doğrultusunda Ocak 2011'e kadar tanıtılamadı.

Aralık 2011'de, grubun adı EXO olarak kesinleşti. EXO'nun alt grubu olan EXO-K Kore'de performans sergileyecek alt grup ve EXO-M Çin'de performans sergileyecek alt grup olarak ayrıldı. 12 üyenin tanıtımları Aralık 2011'den Şubat 2012'ye kadar farklı 23 adet kısa tanıtım videoları ile yapıldı. Kai, Lu Han, Tao, ve Chen ilk tanıtılan 4 üyeydi. Grup ilk televizyon programına Aralık 2011'de SBS' Gayo Daejun'a katıldı.

2012: Çıkış, Mama[değiştir | kaynağı değiştir]

EXO-K ve EXO-M’in başlangıç parçası "What Is Love" 30 Ocak 2012’de iTunes ve çeşitli Çin, Güney Kore sitelerinde çıktı. Gaon Single Chart’ta zirveye tırmandı. 9 Mart’ta Thomas Troelsen ve Remee tarafınca yazılmış ikinci başlangıç parçaları “History”yi çıkardılar. Parça Gaon Single Chart’ta 68., Çin- Sina Music Chart’ta 6. oldu. 100. günleri şerefine 21.12.2011’de Seoul Olimpik Stadyum’da konser verdiler. 8000 kişilik başvuru içinden 3000 hayranın gösteriye katılımına izin verildi. İkinci gösteri 1 Nisan’da Çin, Pekin’de Uluslar Arası İlişkiler ve Ekonomi Büyük Salonu’nda düzenlendi. EXO-K çıkış gösterisini Güney Kore müzik programı The Music Trend’te, EXO-M Çin’in 12. Yinyue Fengyun Bang Ödülleri’nde aynı gün yaptılar. "Mama"nın yayınlanışının ertesi günü Çin’in müzik sitelerinde bir numaraya oldular. EXO-M'in albümü Çin’in Sina Album Chart’ında ikinci, G.Kore’nin Gaon Album Chart’ında beşinci, Billboard World Albums Chart’ta on ikinci oldu. EXO-K'nın albümü Gaon Album Chart’ta birinci, Billboard World Albums Chart’ta sekizinci oldu. EXO-M'in "Mama"sı Çin sitelerinde bir numara oldu. EXO-K'nın albüm versiyonu ise YouTube's Global Chart’ta yedinci oldu.

2013: XOXO[değiştir | kaynağı değiştir]

Mayıs 2013'te, S.M. Eğlence Şirketi EXO geri dönüş albümü için teaser fotoğraflarını yayınladı, XOXO grubun ilk stüdyo albümüdür. Mama dönemi aksine, EXO-K ve EXO-M'nin ayrı ayrı promosyonları varken, XOXO albümü birlikte yükseltildi. Alt albümün öncü teklisi "Wolf" işbirliği neticesinde oluşturuldu, ancak albümün geri kalan kısmı ise ayrı ayrı kaydedildi. XOXO'nun ilk sürümü, Korece Kiss sürümü ve Çince Hug sürümü olarak 2013'ün Haziran ayında piyasaya çıktı. Çıkışının ardından gün içerisinde XOXO albümünün şarkıları, Güney Kore ve Çin'de online müzik sitelerinde neredeyse tüm gerçek zamanlı listelerde zirveye yerleşti. İki versiyonu da Billboard World Album Chart'te yayınlanmasından sonraki bir hafta zirveye yükseldi. 2013'ün Haziran ayı sonu itibariyle, Kiss sürümü 206.812 adet kopya sattı ve Hug sürümü 172.144 kopya satarak, Güney Kore'de toplamda 379.000 üzerinde satış yaptı, XOXO albümünün Gaon Chart'te 300.000 kopyası satılarak 2013 yılının ilk albümü ortaya kondu. Güney Kore'nin Hanteo Chart toplam albüm satış listesinde ilk hafta albüm açılışında satışlar 120.000 kopyaya ulaştı. Güney Kore ve Çin'de müzik yükleme listelerinde üst otuz noktaya Wolf single'ı ulaştı, ancak bu şarkı Güney Kore'nin müzik programlarında bir numaraya yükseldi, kazanmanın adı ise üçlü başarı oldu. Wolf MBC Müzik Şow Şampiyonası'nda bir kupa kazandı. Temmuz 2013'te S.M. Eğlence Şirketi XOXO'nun üç parçadan oluşan başka bir yeniden düzenlenmiş sürümünün planlarını açıkladı. Yeniden yayımlanan tek single "Growl", tek müzik biçiminde 1 Ağustos 2013 tarihinde YouTube aracılığı ile tanıttı. Albüm 5 Ağustos 2013 tarihinde yeniden yayınlandı. "Growl" adlı parça Kore'nin en büyük dört müzik programında da 1 numaraya ulaştı. Aralık 2013'te, XOXO albümü 1,000,000'dan fazla satış yaparak EXO'yu 12 yıl içinde 1 milyondan fazla satış yapan ilk Koreli sanatçı yaptı. Ayrıca EXO, en hızlı satış yapan K-pop grubu rekorunu da kırdı. EXO, XOXO albümü ile 2013 Mnet Asian Music Ödülleri'nde "Yılın Albümü" ödülünü alan en genç erkek grubu oldu. XOXO albümü 2013 yılında Güney Kore'de en çok satılan albümdür. Golden Disk Awards ve Seoul Music Awards'da Disk Daesang ödülünü almıştır.

2014: Overdose, Kris ve Luhan'ın davası ve İlk Solo Konser[değiştir | kaynağı değiştir]

EXO'nun üçüncü mini albümü, Overdose, 7 Mayıs 2014 tarihinde yayınlandı. Albüm yayınlanmadan önce ön siparişler 660,000+ sayısına ulaşarak tarihteki en çok ön sipariş edilen mini albüm oldu. Albümün Kore versiyonu Billboard World Albums listesinde 2 numaraya, Billboard 200'de 129 numaraya ulaştı. EXO, Billboard 200'de listesinde en yükseğe çıkan Koreli sanatçı oldu.

Overdose, Güney Kore'de 2014 yılının en çok satan albümü oldu ve Mnet Asian Music Awards'da "Yılın Albümü" ödülünü alan ilk mini albüm oldu. EXO, Japonya'da yılın en çok satan K-pop sanatçısı oldu.

15 Mayıs 2014'te EXO-M'in lideri Kris S.M. Entertainment ile olan kontratını iptal ettirmek için dava açtı. 10 Ekim'de, EXO-M'den Luhan sağlık nedenleri ve şirketin Koreli ve Çinli üyelere farklı davranması nedeniyle S.M. Entertainment ile olan kontratını iptal ettirmek için dava açtı.

S.M. Entertainment EXO'nun bundan sonra 10 üye ile devam edeceğini duyurdu. .

Grubun ilk solo konser turu EXO From. EXOPLANET #1 - THE LOST PLANET, Mayıs 2014'te Seoul Olympic Gymnasium'da başladı. Konser için biletler 1.47 saniyede tükenerek EXO, en hızlı konser bileti satılan Koreli sanatçı olarak rekor kırdı.

2015: EXODUS, Tao'nun davası, Japonya Çıkışı, Star Wars ile işbirliği ve Sing For You[değiştir | kaynağı değiştir]

EXO'nun ikinci stüdyo albümü EXODUS, 30 Mart 2015 tarihinde Korece ve Mandarince olarak yayınlandı. Albüm yurtiçi ön satışlarında 24 saat içinde 500.000'i aşarak yeni bir rekor kırdı. Call Me Baby 27 Mart'ta internete sızarak erken yayınlandı. 29 Mart'ta EXO-L için, EXODUS albümünde bulunmayan ve yalnızca 10 saat boyunca internette kalan First Love yayınlandı. 31 Mart'ta, EXO "Call Me Baby", müzik videosunu yayınlandı ve Korece versiyonu 24 saat içinde 4.000.000'u , Mandarince versiyonu 2.000.000'u aşarak oldukça iyi görüşler aldı.

Call Me Baby, üst üste on sekiz kez birincilik ödülü kazandı. Müzik programlarında en çok ödül alan şarkı oldu. Ayrıca EXODUS (Korece versiyonu) dört hafta boyunca albüm grafikleri üzerinde bir numara olarak rekor kırdı. EXODUS albümü grubun bir önceki albümü gibi 1 milyondan fazla satış yaptı. EXODUS, 2015 Mnet Asian Music Ödülleri'nde "Yılın Albümü" ödülünu aldı. EXO, 2013 yılından beri "Yılın Albümü" ödülünü almış oldu.

EXO, LINE tarafından desteklenen ve SM Entertainment tarafından ortak yapımcılığı olan mini internet dizisi EXO Next Door'da rol aldı. İlk bölüm 9 Nisan'da yayınlandı. 22 Nisan'da Baekhyun'un söylediği EXO Next Door dizi müziği Beautiful internet sitelerinde yayınlandı. EXO Next Door 2015'te en çok izlenen web drama oldu, daha sonra EXO'nun üyelerinden Xiumin'in web draması "Falling For Challenge" END'in izlenme sayısını geçti.

Call Me Baby promosyonları sırasında (22 Nisan günü) Tao'nun babası Weibo üzerinden medya yardımıyla Tao'nun sağlığı nedeniyle gruptan ayrılmasını istediğini belirten bir mektup yayınladı. Ayağı sakat olan Tao, grupta iken daha önce birçok kez yaralanmıştı. SM Entertainment yaptığı açıklamada ayağı sakat olan Tao'ya izin vereceğini söyledi. Tao böylece EXODUS albümünün tanıtımlarında bulunmadı. Birkaç ay sessiz kalındıktan sonra Tao 24 Ağustos tarihinde SM Entertainment'a dava açtı.

3 Haziran'da, "Love Me Right" başlıklı EXODUS albümünün yeniden düzenlenmiş versiyonu piyasaya sürüldü ve aynı isimde bir müzik video ona eşlik etti. Bu albüm EXODUS albümündeki şarkıları ve içinde First Love'ın da bulunduğu dört yeni şarkı içeriyordu. Grup tanıtımlara 9 üye ile devam etti.

Kore'deki albüm tanıtımlarından sonra EXO'nun Japonya çıkışı için hazırlandığı duyuruldu. EXO PLANET #2 - The EXO'luXion turu kapsamında EXO 6-8 Kasım tarihleri arasında 145,000 fana Tokyo Dome'da konser verdi. Çıkış tarihlerinden sonra Tokyo Dome'da konser vermeyi başaran en genç grup olarak rekor kırdılar.

4 Kasım'da EXO ilk Japonca teklileri "Love Me Right ~romantic universe~"ı yayınladı. Şarkı Love Me Right adlı Korece şarkılarının Japonca versiyonuydu. Ayrıca "Drop That" adlı yeni bir Japonca şarkı da yayınladılar. Satışa çıktığı gün 147,000 albüm satılarak EXO Oricon Charts'da yükseldi ve Japonya'da çıkış albümü en çok satan Koreli sanatçı oldu.

EXO'nun Star Wars ile işbirliği yapacağı açıklandı: SM Entertainment ve Walt Disney arasındaki işbirliği kapsamında olacaktı . 9 Kasım'da, single "Lightsaber" öncesinde Kore'de piyasaya çıkış tarihinden itibaren filmi teşvik için özel bir video ile yayınlandı.

10 Aralık'ta EXO'nun ikinci kış özel albümleri Sing For You çift başlıklı parçaları "Unfair" ve "Sing For You" ile birlikte yayınladı. Sing for You ilk haftasında 267,900 satış yaparak yeni bir rekor kırdı. "Unfair" adlı şarkı Apple Music'in düzenlediği "Haftanın En İyileri" çalma listesinde yer alarak Apple Music'in anasayfasında yer alan ilk Koreli sanatçı oldu.

2015 yılının sonunda EXO "2015'in İlk 10 Popüler Kültür Liderleri" listesinde 7 numara oldu.

2016: Kuzey Amerika Turu, Japonca albüm[değiştir | kaynağı değiştir]

Şubat 2016'da EXO EXO'luXion turu kapsamında Dallas, Vancouver, Los Angeles, Chicago ve New York'a giderek ilk Kuzey Amerika turlarını gerçekleştirdi.

Şubatın sonunda EXO, Forbes Korea tarafından 2015'in en güçlü sanatçısı seçildi.

Nisan ayında, EXO'nun ilk tam Japonca albümlerini 2016 yılının ikinci yarısında yayınlayacakları açıklandı.

Üyeler[değiştir | kaynağı değiştir]

EXO-K[değiştir | kaynağı değiştir]

Sahne Adı Gerçek Adı Doğum tarihi Pozisyon Köken
Suho Kim Junmyeon 22 Mayıs 1991 (1991-05-22) (25 yaşında) Lider, Vokal Güney Kore
Baekhyun Byun Baek Hyun 6 Mayıs 1992 (24 yaşında) Ana Vokal Güney Kore
Chanyeol Park Chan Yeol 27 Kasım 1992 (24 yaşında) Ana Rapper, Vokal Güney Kore
D.O. Do Kyungsoo 12 Ocak 1993 (1993-01-12) (23 yaşında) Ana Vokal Güney Kore
Kai Kim Jong İn 14 Ocak 1994 (1994-01-14) (22 yaşında) Ana Dansçı,vokal, Grubun yüzü,Rapper Güney Kore
Sehun Oh Se Hun 12 Nisan 1994 (1994-04-12) (22 yaşında) Dansçı, Rapper, Maknae,Yardımcı vokal Güney Kore

EXO-M[değiştir | kaynağı değiştir]

Sahne Adı Gerçek Adı Doğum Tarihi Pozisyon Köken
Xiumin Kim Min Seok 26 Mart 1990(26 yaşında) Vokal,Rapper,Dansçı Güney Kore
Lay Zhang Yixing 7 Ekim 1991 (25 yaşında) Vokal, Ana Dansçı Çin
Kris Wu Yi Fan 6 Kasım 1990 (26 yaşında) Lider,Ana Rapper,Yardımcı vokal Çin
Tao Huang Zi Tao 2 Mayıs 1993 (23 yaşında) Rapper Çin
Luhan Lu Han 20 Nisan 1990 (26 yaşında) Ana Vokal,Rapper,Dansçı,Grubun yüzü Çin
Chen Kim Jong Dae 21 Eylül 1992 (24 yaşında) Ana Vokal Güney Kore
Timeline

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: Exo diskografisi
Stüdyo Albümleri
EP's

Turneleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kendi turları

SMTown

Konuk

Ödülleri Ve Adaylıkları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]