İçeriğe atla

e-Devlet (Türkiye)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(E-Devlet sayfasından yönlendirildi)

e-Devlet Kapısı
Anasayfa'nın ekran görüntüsü
SahipCumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi
URLturkiye.gov.tr
SloganDevletin Kısayolu
Ticari?Hayır
Site türüDevlet portalı
Üye sayısı63.612.765 (Ağustos 2023)
Kullanılabilir dil(ler)Türkçe, İngilizce
Başlama tarihi18 Aralık 2008 (15 yıl önce) (2008-12-18)
Geçerli durumAktif
turkiye.gov.tr ana sayfasından 23 Aralık 2008 tarihinde alınmış bir ekran görüntüsü.

e-Devlet, e-Devlet Kapısı veya Dijital Türkiye, devlet hizmetlerinin kullanıcı ihtiyaçları göz önüne alınarak elektronik ortamda, güvenli, kesintisiz ve hızlı olarak ortak bir nokta üzerinden vatandaşa doğru bilgiye ulaştırılmasını amaçlayan web tabanlı bir sistemdir.

e-Devlet sistemine T.C Kimlik Numarası kullanarak kolayca girmek mümkündür. Siteye PTT'den alınacak şifre ile, Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone hatta sahip olanlar Mobil İmza ile, smart kart ve okuyucu kullanarak Elektronik İmza sistemi ile ve çipli T.C. Kimlik Kartı ile girilebilmektedir. Bu projenin sorumlusu Türksat'tır. Gerekli altyapının kurulması, devlet hizmetlerinde hem bilgi, hem iletişim, hem de kalite standartlarının belirlenmesinde bu kurum sorumludur.[1][2] 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yönetimi Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi'ne verilmiştir.[3]

Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

2008 CeBIT Bilişim Eurasia 5. salondaki "Devletin Kısayolu" adında bir tanıtım semineri sonrası kamu oyuna tanıtımı yapılmıştır.

18 Aralık 2008 tarihinde ise Millî Eğitim Bakanlığı Şura Salonu’nda dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından "e-Devlet kapısı" hizmete açılmıştır.[4]

1 Eylül 2022 tarihinde, Türkiye.gov.tr'nin Azerbaycan'ın E-devlet hizmeti olan ASAN ile entegre şekilde çalışması ve çift taraflı bürokrasinin azaltılması amacıyla iş birliği yapılmıştır.[5]

e-Devlet Kapısı, devlet hizmetlerinin kullanıcı ihtiyaçları gözetilerek elektronik ortamda, kesintisiz ve güvenli bir şekilde ortak bir nokta üzerinden vatandaşa ulaştırılması amacıyla hazırlanan olan bir yapıdır.

e-Devlet kapısında doğum, askerlik ve birçok konu ile ilgili A'dan Z'ye her türlü işlem hakkında bilgi veren yazılar ve şifre ile giriş yapıldığında birçok başvuru işlemleri, rezervasyon işlemleri, borç işlemleri, sınav bilgileri ve daha fazla işlemlere 7 gün 24 saat boyunca ulaşılabilmektedir.

990 kurum tarafından sunulan 7.207 adet hizmetin bulunduğu e-Devlet kapısının 60 milyondan fazla kullanıcısı bulunmaktadır.[6]

türkiye.gov.tr projesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Uluslararası internet alan adı tanımlamasıyla Turkiye.gov.tr, Türkçe karakter kullanım yasasına göre "Türkiye.gov.tr" olarak tanıtımı yapılan, tanıtımda "e-Devletin kapısı 12 Aralık'ta genişliyor" sloganıyla yola çıkılan e-devlet uygulamalarını bir tek adres altında toplanmasını sağlayan elektronik vatandaşlık bilgi ve talep güncelleme hizmeti veren bir kamu sitesidir.

Sunulan hizmetler[değiştir | kaynağı değiştir]

Temmuz 2023 itibarıyla 990 kamu kurum ve kuruluşunun dahil olduğu sistemde; sabıka kaydı sorgulama,[7] SGK emekli-çalışan işlemleri, pek çok işlem internet üzerinden yapılabilmektedir.

 • Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama
 • Hizmet Döküm Belgesi
 • Adli Sicil Belgesi
 • Adres Durum Belgesi
 • SGK Tescil Belgesi
 • Ruhsat Bilgileri Sorgulama
 • Mezuniyet Belgesi Sorgulama
 • Vergi Borcu sorgulama
 • Trafik Cezası sorgulama
 • Mobil Hat Sorgulama
 • Tapu Bilgileri Sorgulama
 • Öğrenci Belgesi

KAYSİS altyapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Elektronik Kamu Bilgi Yönetim Sistemi (KAYSİS),[8] kamu kurum ve kuruluşlarının teşkilat yapısının tanımlanmasından, sunulan hizmetlere; hizmetlerde kullanılan belgelerden, kurumların iletişim ve yönetici bilgilerine kadar kamu yönetiminde yer alan unsurların mevzuat dayanaklarıyla birlikte tespit edilerek elektronik ortamda tanımlandığı, geliştirilen Dijital Türkiye (e-Devlet) uygulamalarının birbirine tek merkezden entegre edilmesini sağlayacak bilgi yönetim sistemidir.[9]

E-devletin altyapısı olarak geliştirilen Elektronik Kamu Bilgi Yönetim Sistemi (KAYSİS), Türkiye'deki kamu kurum ve kuruluşlarının dijital altyapısını oluşturduğu bir bilgi yönetim sistemdir. Devlet Teşkilatı Merkezi Kayıt Sistemi (DETSİS), Hizmet Envanteri Yönetim Sistemi (HEYS), İmza Yetkilileri Modülü (İYEM) ve Kamu Mevzuat Sistemi (KMS) gibi alt modüllerden oluşmaktadır.

Alan adı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

turkiye.gov.tr alan adı Başbakanlık Bilgi İşlem Başkanlığı tarafından 7 Haziran 2001 tarihinde oluşturulmuştur. Alan adının yöneticisi proje sorumluluğunda olduğu gibi Türksat'tır. Alan adı mali işlemleri ise Cumhurbaşkanlığı adına Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından kontrol edilmektedir. Alan adının bağlı olduğu Name serverlar ise ns1.turkiye.gov.tr (IP:94.55.117.7) ve ns2.turkiye.gov.tr (IP:94.55.118.8)'dir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ ""Türksat A.Ş. e-devlet projeleri"". 28 Ağustos 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Aralık 2008. 
 2. ^ ""Türksat A.Ş. e-devlet kapısı Sayfası"". 29 Ekim 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ekim 2008. 
 3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 25 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Mart 2020. 
 4. ^ ""Turksat e-devlet portali - www.turkiye.gov.tr açıldı!"". 13 Mayıs 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Aralık 2008. 
 5. ^ "Türkiye - Azerbaycan e-Devlet sistemleri entegrasyon töreni düzenlendi". Anadolu Ajansı. 1 Eylül 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Eylül 2022. 
 6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 26 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Aralık 2017. 
 7. ^ "Arşivlenmiş kopya". 22 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2015. 
 8. ^ "KAYSİS (ELEKTRONİK KAMU BİLGİ YÖNETİM SİSTEMİ)". www.kaysis.gov.tr. 13 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2021. 
 9. ^ "KAYSİS Projesi". T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi. 4 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Nisan 2021.