Eşkina

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Eşkine
Sciaena umbra.jpg
Bilimsel sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Teleostei
Takım: Perciformes
Familya: Sciaenidae
Cins: Sciaena
Tür: S. umbra
İkili adlandırma
Sciaena umbra
(Linnaeus, 1758)
Sinonimler

Bairdiella umbra, (Linnaeus, 1758)
Coracinus chalcis, (Pallas, 1814)
Corvina canariensis, (Cuvier, 1830)
Corvina nigra, misapplied name
Corvina umbra, (Linnaeus, 1758)
Johnius nigra, misapplied name
Johnius umbra, (Linnaeus, 1758)

Sciaena nigra, (Bloch, 1792)

Eşkina, yerli bir balık türüdür, göç etmez. Belirli bir bölgeyi sahiplenir ve yaşamı boyunca buradan ayrılmaz. Alnından çıkan 1–2 cm çapındaki taştan ötürü halk arasında Taş balığı olarak da bilinir. Gerçek taşların limonlu suda eritilip içildiğinde böbrek taşların düşmesine sebep oldugu iddia edilmektedir. Bu konuda bilimsel bir makale bulunmamaktadır.[1][2]

Endüstriyel avcılığı yapılamadıgı için balık lokantalarında levrekten sonra gelen balıktır. Avcılığı yıl boyunca devam eder. Türkiye'de avı yasayla sınırlanmıştır. Ancak Tarım ve Orman Bakanlığının yayınlamış olduğu 31/2 no. lu sirküler ile 2007 yılından itibaren avcılığı serbest bırakılmıştır. Şu gün yürülülükte olan "Amatör (Sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen 1 ve 2 Numaralı Tebliğ" uyarınca Eşkina balığı "diğer türler" sınıfında belirtilmiş ve avının toplam limiti 5 kg olarak belirlenmiştir. 15 Ağustos resmi gazetede yayinlanan bilgi doğrultusunda tek seferde avlanacak balık 3 ile sınırlandırılmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Böbrek Taşına Eşkina Balığının Taşı Şifa Dağıtıyor". 2 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ocak 2017. 
  2. ^ "Beynindeki taşlar yüzünden avlanıyor". 2 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ocak 2017.