Eşik bekçiliği

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Eşik bekçiliği veya Eşik bekçisi (İngilizcegatekeeper), Kurt Lewin[1] tarafından ortaya atılmış bir kavram. Daha çok basın-yayın alanındaki işleyişi tanımlamak için kullanılan bu terim, kitle iletişim sürecinde enformasyonun belirli eşik alanlarından geçerek kitlelere ulaştığını, bu eşiklerde ise iletileri süzen, müdahale eden bekçilerin bulunduğunu ifade eder. Bir anlamda nelerin yayınlanıp, nelerin yayınlanmayacağına karar verme durumudur.

İnternette eşik bekçiliği[değiştir | kaynağı değiştir]

İnternette eşik bekçiliği, ilgi alanlarına göre kişiselleştirme maksatlı içeriğin filtrelenmesi olarak tanımlanmaktadır. Botlar aracılığı ile sürekli olarak yapılmaktadır. Örneğin arama motorunda bir arama yapıldığında, sonuçlar ilgi alanlarına göre listelenmekte, giriş yapılmamış olunsa dahi kullanılan tarayıcı, bilgisayar, bağlanılan yer vs. aracılığı ile sonuçlar kişiselleştirilmektedir. Sosyal ağlarda da benzer durum söz konusudur. Daha çok tıklanılan bağlantılar ön plana getirilmekte, az tıklananlar ise zamanla akıştan çıkarılmaktadır. Bu durum bireylerin nelere kolay ulaşıp, nelere ulaşamayacağını belirleyebileceğinden zaman zaman eleştirilmektedir.[2]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Pazarlamada Eşik Bekçisi Kavramı". blog.reklam.com.tr. 9 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Aralık 2015. 
  2. ^ "Çevrimiçi "Filtre baloncukları" na dikkat ediniz". ted.com. 14 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Ocak 2016.