Eğlence Yazılımı Öz Düzenleme Kuruluşu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kuruluşun logosu.

Eğlence Yazılımı Öz Düzenleme Kuruluşu,[1] Özdenetimli Eğlence Yazılımı,[2][3] Eğlence Yazılımı Otokontrolü[4] (AlmancaUnterhaltungssoftware Selbstkontrolle) ya da kısa adıyla USK, Almanya'nın ulusal video oyunu içerik derecelendirme sistemi ve bu sistemi uygulayan kuruluş.

Almanya'da görüntü içeren herhangi bir içeriğin Gençleri Koruma Yasası kapsamında yaş gruplarına göre sınıflandırılması ve bu şekilde piyasaya sunulması zorunlu olup USK bu ihtiyacı yerine getirmektedir.[5] Sistem şu hiyerarşi ile işlemektedir: Oyun, geliştirici tarafından araştırmacıya verilir, araştırmacı inceleme sonucu bir sunumu hazırlayarak denetim heyetine sunar ve bilirkişiler bir öneride bulunur. USK resmî temsilcisi ürünün yaş sınırlaması olmaksızın piyasaya sürülmesine izin verme ya da reddetme yolunu seçtiğinde üretici bu kararı kabul edebilir ya da temyiz edebilir. Kabul edilirse denetim sona erer, temyiz durumunda iki makamın daha denetiminin ardından nihai karar verilir. Resmî temsilcinin denetim heyetinin önerisini veto etmesi durumunda da aynı şekilde iki farklı makamın denetimine sunulan ürün hakkında bu aşamada nihai karar verilir.[5]

Dereceler[değiştir | kaynağı değiştir]

1994-2003 2003-2009 Günümüz Açıklama
Geeignet ohne Altersbeschränkung Freigegeben ohne Altersbeschränkung USK ab 0 (weiß) Oyuna yönelik yaş sınırlaması yok. Doğrudan çocuklara ve gençlere olduğu kadar yetişkinlere de yöneliktir.
Geeignet ab 6 Jahren Freigegeben ab sechs Jahren USK ab 6 (gelb) Daha hızlı oyun akışına sahip rekabetçi türdedir ve aileye hitap eder.
Geeignet ab 12 Jahren Freigegeben ab zwölf Jahren USK ab 12 (grün) Çok daha fazla rekabetçi olan bu oyunlar hayalî bir evrende oyuncuların kendilerini olaylarla bağdaştıramayacağı derecede hafif şiddet ögeleri içerebilir.
Geeignet ab 16 Jahren Freigegeben ab sechzehn Jahren USK ab 16 (blau) Alenen şiddet ögeleri içerir ve şiddet oyunda önemli yer kaplar.
Nicht geeignet unter 18 Jahren Keine Jugendfreigabe USK 18 (rot) Tamamen şiddet içeren oynanışa sahiptir ve karanlık, tehdit edici atmosfer ögeleri içerir. Yalnızca yetişkinler için uygun olan bu oyunlarda vahşet ögeleri, ayrımcılık, alkol kullanımı, kumar gibi etkenler yer alabilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Dijital Oyunlar Raporu 2019 (PDF). Güvenli İnternet Merkezi. s. 27. 16 Aralık 2019 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Aralık 2019. 
  2. ^ "Dijital Oyunlar – Ebeveynlere Öneriler". Klicksafe. 16 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Aralık 2019. 
  3. ^ "Video oyunları". Spardasurfsafe-BW. 16 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Aralık 2019. 
  4. ^ "Bilgisayar Oyunları: Anne ve babalara yönelik öneriler" (PDF). Klicksafe. 16 Mayıs 2018 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mayıs 2018. 
  5. ^ a b Çocukları ve Gençleri Korumak: Almanya'da Bilgisayar Oyunları İçin Yaş Göstergeleri. Berlin: Unterhaltungssoftware Selbstkontrolle. 2011. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]