Eğit-Der Eğitim Müzesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Eğit-Der Eğitim Müzesi
Açılış 17 Nisan 1995 (27 yıl önce) (1995-04-17)
Konum Çankaya, Ankara, Türkiye
Tür Eğitim müzesi
Koleksiyon(lar) Geçmişten günümüze kadar eğitimde kullanılan araç ve gereçler
Toplu ulaşım EGO Genel Müdürlüğü logo.svg

Eğit-Der Eğitim Müzesi; Ankara'nın Çankaya ilçesinde bulunan bir müzedir. Müzenin, Kültür Bakanlığı'nın 7 Ekim 1994 tarihli ve 8727 sayılı kararıyla kurulması planlanmış ve 17 Nisan 1995'te de açılışı yapılmıştır.[1]

Müzenin Bölümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Eğitim Araçları Odası[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu bölümde, geçmişten günümüze kadar kullanılan her türden eğitim aracı sergilenmektedir.

Eğitim Belgeleri Odası[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlı döneminden günümüze dek Arap alfabesi ve Türk alfabesiyle yazılmış kitaplar, dergiler, gazeteler, atlaslar, diplomalar, tasdiknameler, öğretmen kimlikleri, sağlık karneleri, memuriyet mazbataları gibi belgelerin sergilendiği bu odada ayrıca tanınmış eğitimcilerin el yazması mektupları, kullandıkları kişisel kalemler, sigara tablaları gibi özel eşyaları da gösterime sunulmuştur. Abdülhamid'in doğum yıl dönümü anısına 22 öğrencinin nutuk ve şiirlerinin yayınladığı 22 Şubat 1894 tarihli Aydın Vilayet Gazetesi ise müzede bulunan nadir ve değerli belgelerdendir. Eski milli eğitim bakanlarından Mustafa Necati, Saffet Arıkan, Reşit Galip ve müsteşar Rüştü Uzel'in büstleri de burada  sergilenmektedir.

Öğretmen Örgütlenmesi İle İlgili Oda[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarih boyunca öğretmenlerin örgütlenmesiyle ilgili haber ve bilgi niteliği taşıyan kitaplar, dergiler, gazeteler ve fotoğraflar kronolojik sıraya göre düzenlenerek burada sergilenmektedir.

Eğitim Belgeselleri Odası[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu bölümde; Rauf İnan, Hüsnü Cırıtlı, Mehmet Öztekin Yiğit, Cahit Külebi, Cavit Binbaşıoğlu, Mahmut Makal, Talip Apaydın gibi Türk eğitim sisteminde iz bırakmış öğretmenlerin, Türkiye'nin bugünkü eğitim durumunu, gelecek için önerilerini anlattığı video bantları ve 1940'lı yıllarda Köy Enstitüleri'nde çekilmiş koro bantları, taş plaklar, öğrenci-öğretmen etkinliklerini gösteren fotoğraf albümleri sergilenmektedir.

Kitaplık Odası[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitaplık odasındaki dolaplarda her türden kitap bulunmakta ve bu kaynaklardan öğrencilerin, eğitimcilerin, araştırmacıların ve bilim adamalarının yararlanması için hizmete sunulmaktadır. Kitaplığa belli sayının üstünde kitap bağışlayanların, bağış yaptıkları kitaplar bir arada tutulmakta ve bağışlayan kişinin adına bir bölüm oluşturulmaktadır.

Salon[değiştir | kaynağı değiştir]

Duvarlarında okulların, eğitmen kurslarının ve köy enstitülerinin fotoğrafları sergilenen salon kısmında, eski milli eğitim bakanı Hasan Ali Yücel ve ilköğretim genel müdürü İsmail Hakkı Tonguç'un büstleri bulunmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]