Dyrrhachium Muharebesi (MÖ 48)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dyrrachium Muharebesi
Sezar İç Savaşı

  Sezar'ın kuvvetleri
  Pompey'in kuvvetleri
Tarih10 Temmuz MÖ 48
Bölge
Sonuç Optimates Zaferi
Taraflar
Optimates Populares
Komutanlar ve liderler
Gnaeus Pompeius Magnus Gaius Julius Caesar
Güçler
45.000+ 15.000
Kayıplar
2,000 1.000

Dyrrachium Muharebesi (ya da Dyrrhachium), 10 Temmuz MÖ 48'de şimdiki Arnavutluk topraklarında yapılan savaş. Savaş sonunda Gnaeus Pompeius Magnus Jül Sezar'ı yenilgiye uğratmıştır.

Hispania'da Pompey'in vekillerine karşı galip gelen Sezar, Pompey'e saldırmak amacıyla İtalya'dan ayrıldı. 4 Ocak MÖ 48 tarihinde Adriyatik denizini geçti ve Oricum ve Apollonia'yı işgal etti.

Pompey'in ordusunun çoğu yeni askere alınan askerlerden oluşuyordu ve bir savaşa girme konusunda pek istekli değillerdi. Sezar'ın De Bello Civili adlı eserinde aktarılanlara göre Pompey'in 30.000, Sezar'ın ise 10.000 civarında askeri vardı.

Sezar'ın süvari mevcudu daha az olduğundan askerleri için erzak tedarikinde güçlükler yaşıyordu. Vakit kaybetmeden Pompey'in Dyrrhachium'daki karargahının karşısına siperlerle desteklenmiş bir seri mevzi inşa etmeye başladı. Pompey ne olup bittiğini tam olarak anlamadan işgal edebildiği kadar tepeyi ele geçirmeyi planlıyordu. Bu aşamadan sonra Sezar tarafından aktarılanlara göre, Pompey taraftarlarının 2.000, Sezar'ın ise sadece 20 zayiat verdiği çok sayıda küçük çatışma meydana gelmiştir.

Pompey ordusunun kuşatılmasına izin veremezdi. Bu sebeple Sezar'ın savunma hattının denize yakın olan güney kanadına doğru saldırıya geçti. İç ve dış tahkimatlar arasındaki savunma duvarları henüz tamamlanmadığı için Pompey'in ordusu hattı kolayca geçerek Sezar'ın askerlerinin paniğe kapılmalarına neden oldu.

Sezar ertesi gün Pompey'in ordusuna küçük bir hisarda saldırmayı denediyse de geri püskürtüldü. Ordusu tam bir kaosa sürüklenmişti. Pompey bir karşı-saldırıya girişmek yerine Sezar'ın bir tuzak kurduğundan şüphelenerek askerlerine durmalarını emretti. Sezar hayatta kaldığı için şanslıydı.

Sezar Teselya'ya doğru geri çekilirken ve Pompeius'da onu izleyerek Pharsalus Muharebesi'nin yapılacağı yere kaçtı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]