Durusu Terminali

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Durusu Terminali'nin Mavi Akım'daki yeri

Durusu Terminali Çarşamba ilçesinde bulunan ve Samsun şehrine yaklaşık 60 km (37 mi) mesafede bulunan bir doğalgaz istasyonudur. Terminal hemen hemen deniz tarafında, Mavi Akım deniz altı doğalgaz boru hattının yüzeye çıktığı yerin hemen yakınında bulunmaktadır. Durusu Terminali yaklaşık 20 hektar (49 akre) büyüklüğündedir. Rus-Türk Mavi Akım projesinin entegre bir parçasıdır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Gaz ölçüm terminalinin temeli 24 Ekim 2000 tarihinde atıldı. İstasyon, kurucularından biri olan Rus firması Stroytransgaz olan Rus-Türk ortak girişimi OHS tarafından inşa edildi. Mühendislik ve tedarik, İtalyan Nuovo Pignone şirketi tarafından yapıldı.

20 Ekim 2002 tarihinde, terminalin boru hattına "altın kaynak" atılarak tamamlandı ve 30 Aralık 2002'den itibaren Rusya'dan Türkiye'ye Mavi Akım yoluyla doğal gaz akışı başladı.

Amaç ve işletme[değiştir | kaynağı değiştir]

İstasyonun temel amacı, gelen gazın basıncını düşürmek ve ölçmektir. 200 atm (20.000 kPa) gelen akış basıncını yerel gaz taşıma sistemine daha fazla dağıtım için 75 atm (7.600 kPa) düşürmek için tasarlanmıştır. İstasyonun nominal kapasitesi saatte 2 milyon metreküptür. İstasyonun kontrolü ve yönetimi otomatikleştirilmiştir. Taşınan gazın ölçümü, Türk tarafındaki BOTAŞ ve Rus tarafındaki Gazprom temsilcileri tarafından yapılmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]