Dursun Uyar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
12.35, 12 Eylül 2016 tarihinde Kibele (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17592332 numaralı sürüm (madde taslak değil)
Dursun Uyar
Doğum1 Mayıs 1958
Türkiye / Yozgat
Meslekİşadamı

Dursun Uyar (d. 1 Mayıs 1958, Yozgat), Türk iş adamı ve Yimpaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı.

1 Mayıs 1958 tarihinde Yozgat ili Divanlı Köyü'nde doğdu. Doğduğu köydeki ilkokulu bitirdikten sonra, 1967 yılında Yozgat'ta başladığı orta ve lise öğrenimini, 1974 yılında Çorum'da tamamladı.

1975 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'ni kazanarak yüksek öğrenimine başladı. Mezun olduktan sonra, 1980 yılından itibaren üç yıl edebiyat öğretmenliği yaptı.

1982 yılında öğretmenlikten istifa etti. Aynı yıl bir grup arkadaşı ile Yimpaş'ı kurdu. Küçük mağazalarla ticaret yolculuğuna başlayan Uyar, Yimpaş'ın Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptı. Kuruluşun çok ortaklı anonim şirkete dönüşümünü sağladı. Yimpaş'ın halka açılımı ve ortak sayısının artması sebebiyle, 1990 yılında Yimpaş Holding'in kurulmasına öncülük eden Dursun Uyar, Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi. Bu yıldan itibaren kurulan veya devralınan çok sayıda şirketin başkanlığını yapmaktadır.

Halen merkezi Yozgat'ta bulunan Yimpaş Holding,Yimpaş A.Ş., Yimpaş Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkanlıkları görevlerini sürdürüyor. Ayrıca bu şirketlerin iştirakiyle kurulan veya birçok şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yerine getiriyor.Evli ve beş çocuk sahibidir.

Mahkumiyet

Dursun Uyar 2002 yılında "Sermaye Piyasası Kanunu'na muhalefet ve izinsiz halka arz" suçundan hakkında açılan dava sonucu iki yıl hapse mahkûm oldu. Sağlık nedenlerinden ötürü infazı belli sürelerle ertelendi. 27 Aralık 2007 tarihinde teslim olmak için Karabük'e giderken Eskipazar ilçesinde tutuklanarak Karabük Kapalı Cezaevi'ne konuldu.[1] İnfaz Yasası uyarınca 2 yıllık cezası için 9 ay 19 gün cezaevinde kalan Uyar, 15 Ekim 2008 tarihinde tahliye oldu.[2]

Kaynakça

Dış bağlantılar