Dumlupınar Bulvarı, Ankara

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Eskişehir Yolu (2013)

Dumlupınar Bulvarı, Ankara'yı Temelli ve Polatlı üzerinden Eskişehir'e bağlayan önemli devlet yollarındandır. Yolun Ankara şehir merkezinden geçen kısmının resmi adı İsmet İnönü Bulvarı'dır. Yol aynı zamanda yine Polatlı üzerinden İzmir'e geliş-gidişler için kullanılmaktadır. Eskişehir Yolu'nun şehir merkezi ile Ankara çıkışı arasında kalan kısmı çok sayıda devlet binası ile tanınmıştır. Sayıştay, Dışişleri Bakanlığı, Milli Kütüphane, Hazine Müsteşarlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı, MTA, Diyanet İşleri Başkanlığı ve MGK binası bunlardan en çok bilinenleridir. Çevresi Söğütözü, Çukurambar, Beysukent, Çayyolu, Ümitköy, Bilkent gibi Ankara'nın yeni ve zengin semtleri ile çevrelenmiştir. Bulvar üzerinde metro hattı geçmektedir.

Yol üzerinde çok sayıda üniversite kampüsü de bulunmaktadır: Hacettepe Üniversitesi, ODTÜ, Bilkent Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Çankaya Üniversitesi, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi kampüsleri bunlardan bazılarıdır.

Yol artan trafiği ile de dikkat çekmektedir. Yol çevresindeki yerleşimlere ek olarak şehirlerarası trafik de buradan geçmektedir. Ayrıca Etimesgut ve Sincan semtleri de kısmen bu yoldan yararlanmaktadır. Yol, Ankara Çıkışı'nda Çevre Yolu'na bağlanmaktadır.