Duck Dodgers (dizi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Duck Dodgers
TürKomik bilimkurgu
YönetmenSpike Brandt ve Tony Cervone
Seslendiren(ler)Joe Alaskey
Bob Bergen
Richard McGonagle
John O'Hurley
Michael Dorn
Tia Carrere
Tema müziği bestecisiThe Flaming Lips
Açılış müziği"Duck Dodgers", tarafından gerçekleştirilen Tom Jones
Bitiş müziği"Duck Dodgers" (Instrumental)
ÜlkeAmerika Birleşik Devletleri
Sezon sayısı3
Bölüm sayısı39
Yapım
Yönetici yapımcı
Yapımcı
Gösterim süresi22 dakika
Yapım şirketiWarner Bros. Animation
Dağıtımcı firmaWarner Bros. Television
Yayın bilgileri
KanalCartoon Network
Ses formatıDolby Digital 5.1
Yayın tarihi23 Ağustos 2003 (2003-08-23) - 11 Kasım 2005 (2005-11-11)
DurumuBitti

Duck Dodgers, 2003 yılından 2005 yılına kadar Warner Bros. Animation tarafından üretilen, 24. Yüzyılın 1953 teatral karikatür kısa Duck Dodgers'ı temel alan bir Amerikan animasyon televizyon dizisidir. Serinin baş karakteri Daffy Duck ile metaftik rollerde aktörler olarak kurgusal Looney Tunes karakterleri içeren komik bir bilimkurgu dizisi. Başlangıçta Cartoon Network ve Boomerang'da 22 Mart 2010'a kadar yayınlandı.

Kavram[değiştir | kaynağı değiştir]

Esas olarak orijinal Duck Dodgers kısa metrajlı (MS 2350 yılında hazırlanmış) kısa metrajlı olsa da, dizi, Dodgers karakterine ve bilimkurgu öncülüğüne bağlı olmayan diğer Looney Tunes şortlarından birçok görsel ve tematik ipucu aldı. Dizide Looney Tunes panteonundan tanıdık gelen diğer karakterler var, sıklıkla Duck Dodgers'ın kendi evrenine sığması için özellikler veriliyor. Örneğin, Yosemite Sam, Star Trek'teki Klingon'ların bir parodisi olan "K'chutha Sa'am" olur; Elmer Fudd, "Fudd" (Sel ve Borg'un bir birleşimi) olarak bilinen bir parazit akıl değiştirici yabancı hastalığa dönüşür; Witch Hazel, bir bölümde "Leezah Cadı", Count Bloodcount ise iki bölümde "Count Muerte", Wile E. Coyote ise Marslı Komutan X-2 ve K-9'un avlandığı bir bölümde Predator benzeri bir yabancı avcıydı . Gophers Mac ve Tosh, Uzaylı bir golf sahasında Marslı gopherlar olarak göründü. Nasty Canasta, Taz, Rocky ve Mugsy ve Crusher da bu seride yer aldı. İki parçalı bir bölümde, "Shropshire Slasher", Andromeda Annihilator adlı mahkûm olarak görünüyor. Michigan J. Frog bir yetenek gösterisinin ev sahibi oldu ve Ralph Phillips Babyface Moonbeam oynadı. Egghead Junior da Gossamer'ın sahibi olan isimsiz kötülük bilim adamının yanı sıra ortaya çıktı.

Tema şarkıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Pop kültür referanslarına ilaveten, şovun teması (Flaming Dips tarafından düzenlendi) Tom Jones tarafından Jones'un James Bond filmi Thunderball'taki temanın performansını anımsatan bir tarzda söylenir. Jones, ikinci sezon bölümünde "Yetenek Gösterisi A Go-Go" un karikatür formunda "It's Not Olağandışı" adlı imza şarkısını seslendirdi. "In Space, Kimse Sizi Duymuyor" bölümünde heavy metal grubu Megadeth'in Dave Mustaine'i yer aldı ve grup "Back in The Day" ı gerçekleştirdi.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Seslendirenler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]