Duş jeli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir duş jeli

Duş jeli (aynı zamanda duş kremi veya vücut yıkama da denir) vücutu temizlemek için kullanılan sıvı bir üründür. Duş jeli, duş veya banyoda cilt temizleme maddesi olarak kullanılan, genellikle eklenmiş bir koku içeren, su ve deterjan tabanının emülsiyonudur.[1]

Duş jeli farklı renk ve kokularda mevcuttur. Pratik olarak bugün piyasadaki tüm duş jelleri pH dengelidir. Bazı duş jelleri bitki özleri içerir ve bazılarında aromaterapi faydaları vardır. Erkekler için duş jelleri, cilt üzerinde serinletici ve uyarıcı bir his veren içerik mentolünü içerebilir.[2] Birçok erkek duş jeli de özellikle saç ve vücutta kullanılmak üzere tasarlanmıştır ve bu nedenle kullanımı daha uygundur.

Duş jelleri, sabun ve şampuanlardan daha hafif yüzey aktif madde bazları içerir ve cilde pH-dostu olmanın yanı sıra, çoğu formülde de hafif bakım maddeleri içerir. Bu, duş jellerinin şampuan için etkili ve kabul edilebilir bir alternatif olarak ikiye katlanabileceği anlamına gelir.[3] Duş jeli ile saç yıkamak, nemlendirici şampuanla yaklaşık olarak aynı sonucu verebilir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 26 Haziran 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Haziran 2018. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 14 Şubat 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Haziran 2018. 
  3. ^ https://www.therange.co.uk/health-and-beauty/bath-shower-and-soap/shower-gel-and-body-wash/[ölü/kırık bağlantı]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]