Dropbox (paylaşım ağı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Dropbox'ın kullanmakta olduğu güncel logosu

Dropbox, bir paylaşım ağı programıdır. Her kullanıcıya ücretsiz 2 GB'a kadar veri saklama alanı veren bir servistir..[1] Bunun haricinde kullanıcı çevrim içi olduğu süre içerisinde arkadaş ağı listesindekiler ile sınırsız boyutta dosyayı paylaşabilir. Haziran 2007 tarihinde İran asıllı Arash Ferdowsi ve Drew Houston tarafından kurulmuştur.

Torrent gibi paylaşımı kullanıcıdan izinsiz bir şekilde gibi her yere yaymaz, bunun yerine kullanıcı gizliliğinin korunması anlaşmasıyla sadece kullanıcının izin verdiği diğer kullanıcılar arasında klasör içeriğini paylaşım ağı üzerinde paylaşılmasına izin verir.

9 Nisan 2014'te Dropbox yönetim kurulu başkanı Drew Houston, resmi Dropbox blogu aracılığıyla eski ABD İçişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın Dropbox yönetim kuruluna katıldığını duyurmuştur.[2] Bu duyurunun üzerine anonim Dropbox kullanıcıları tarafından bir kampanya başlatılmış ve Condoleezza Rice'ın geçmişinde Irak Savaşı, Bush hükûmetinin işkence politikası, mahkeme kararı olmaksızın telefon dinlemesi yapılması, önceden petrol devi Chevron'un yönetim kurulunda çalışmış olması gibi konular ve olaylarla sıkı ilişkiler olduğu iddialarıyla bu kararın yanlışlığını savunmuş, "Condoleezza Rice'ı bırakın yoksa biz Dropbox'ı bırakacağız." sloganıyla bir kampanya başlatmıştır.[3]

Gizlilik tartışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Edward Snowden, İngiliz Guardian gazetesine verdiği bir söyleşide[4] Dropbox'ın; kullanıcıların şifre bilgilerini de sunucularında saklıyor oluşunun, devletlerin Dropbox'tan bir kullanıcının verilerini alması durumunda kullanıcının gizlilik haklarının ihlâline neden olabileceğini iddia etmiştir. Sıfır bilgi sistemini (İngilizce zero information system) kullanan ve şifre bilgilerini sunucularında depolamayan şirketlerin, veriye erişme olasılıklarını sıfıra indirdiklerini belirten Snowden; bir şirketin ancak bu şekilde kullanıcılarına tam gizlilik güvencesi verebileceklerini belirtmiştir. Snowden'ın önerisi SpiderOak gibi bu ilkeyle çalışan şirketlerin tercih edilmesidir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]