Dragos

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dragos sahili

Dragos, İstanbul Anadolu Yakası'nda, Maltepe ve Kartal ilçe sınırları içinde bulunan, Marmara Denizi sahilindeki bir semttir. Denizden 107 metre yükseklikte bulunan Dragos, İstanbul'un Balkonu olarak da adlandırılır. Prens Adaları ve Marmara Denizi manzarasına sahip olan Dragos, mehtabı ve sakinliğiyle meşhurdur.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Dragos'un tarihi 6. yüzyıla kadar uzanıyor. Maltepe ve Kartal ilçe sınırları içinde kalan Dragos, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde Anadolu Yakası’nın önemli yerleşim merkezlerinden biri olmuştur.[1] Bugün Kartal ve Maltepe ilçe sınırları arasındadır. Maltepe isminin anlamı hazine bulunan tepe anlamını taşımaktadır. Maltepe ismini Dragos hakkındaki bir efsaneden almıştır. Ejder anlamına gelen Dragos ismi, bu tepede (Dragos tepesi) bulunan hayali bir hazine ile bu hazineyi bekleyen ejdere dayanır. İlk ismi Bryas olan Maltepe, Kocaeli Yarımadası'nın fethinden sonra günümüzdeki ismini almıştır. Kartal ilçesi ise ismini sahile ilk defa balık tutmak için gelip buraya yerleşen "Kartelli" isminde bir balıkçıdan almıştır.[2]

Bölgedeki tarihi eserler[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul Arkeoloji Müzesi tarafından 2010 yılında başlatılan çalışmalar sonucunda Dragos bölgesinde antik kilise ve hamam kalıntılarına rastlanılmıştır. Tarihi kalıntıların Geç Roma ve Erken Bizans dönemlerine ait olduğu düşünülmektedir. Günümüzde kalıntılarının bulunduğu hamamın 6. yüzyıl ve 14. yüzyıl tarihleri arasında kullanılmıştır. Hamam ve klise kalıntılarının aslında bir Bizans sarayı ile bağlantılı olduğu düşünülüyor. Kalıntılarda mezarlık, camdan yapılmış gözyaşı şişesi, cam bilezik, Bizans paraları ve pişmiş kaptan yapılmış parçalar gibi eserler çıkmıştır[3].

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "DRAGOS". İstanbul Büyükşehir Belediyesi. 1 Şubat 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mayıs 2022. 
  2. ^ "Kartal'ın Tarihçesi". Kartal Belediyesi. 16 Ağustos 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mayıs 2022. 
  3. ^ Alan, Nagihan (9 Ocak 2015). "Dragos'ta bir antik saray". Habertürk. 8 Mayıs 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Mayıs 2022.