Dr. Vasıf Topçu Fen Lisesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
İstanbul Şile Dr. Vasıf Topçu Fen Lisesi
Şile fen lisesi amblem.jpg
Kuruluş 2009
Ülke Türkiye
Şehir Şile, İstanbul
Türü Fen lisesi
Müdür Abdülaziz Yenigün
Eğitim dili Türkçe
Yabancı dil(ler) İngilizce , Almanca
Sınıflar 9-10-11-12
Öğrenci sayısı 305
Öğretmen sayısı 24
Resmî sitesi Şile Dr. Vasıf Topçu Fen Lisesi

İstanbul Şile Dr. Vasıf Topçu Fen Lisesi, İstanbul ilinde bulunan 6 fen lisesinden biridir. İstanbul Şile Dr. Vasıf TOPÇU Fen Lisesi, 2009 yılında Fen Lisesi olarak iş adamı Dr. Vasıf TOPÇU tarafından kurulmuştur. Okul kampüsü ve yurt binası İstanbul'un Şile ilçesinin Kızılcaköy, Şile mevkiindedir. Okul her yıl Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen ve kısa adı TEOG olan Temel Öğretimden Orta Öğretime Geçiş Sınavı ile öğrenci almaktadır. Okulun öğrenci alımında yüzdelik dilimi %0-2 aralığındadır. 2015 Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı verilerine göre okul 9. sınıf yerleştirme taban puanı 474,39'dır. Okula gündüzlü ve yatılı öğrenci kabul edilmekte, tam gün ve karma eğitim verilmektedir.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Dr. Vasıf TOPÇU Fen Lisesinde ana eğitim tam gün ve Türkçe dilinde yapılmaktadır. Zorunlu yabancı dil olarak çift dilli eğitim uygulanmakta, İngilizce ve almanca eğitim verilmektedir. İngilizce eğitim liseden mezun olan öğrencilerin TOEFL seviyesinde dil öğrenerek mezun olmalarını amaçlamaktadır. Dr. Vasıf Topçu Fen Lisesi matematik ve fen alanında zeka seviyeleri yüksek öğrencilerin bilim dünyasına kazandırılmasına ve bilim adamları yetiştirilmesine öncülük eder. Öğrencilerin, bilim ve teknoloji alanındaki gelişmelerle ilgilenmesini ve yeni buluşların öncüsü olmalarını amaçlar. Dr. Vasıf Topçu Fen Lisesinden mezun olan öğrenciler Tıp, Mühendislik, Matematik, Astronomi gibi bölümlerde öğrenimine devam edebilirler. Dr. Vasıf Topçu Fen lisesinde dersler uygulamalı ve kavramların yabancı dil kökenleri de öğretilerek yapılır. Dersler özel olarak hazırlanmış tam donanımlı sınıflarda deneyerek, gözlemlenerek öğretilir. Dr. Vasıf Topçu Fen Lisesi Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı Fatih Projesi kapsamında tablet bilgisayar ve akıllı tahta uygulaması ile eğitim vermektedir. Okul ilk mezunlarını 2013 yılında vermiş tıp, mühendislik alanları başta olmak üzere Lisans Yerleştirme Sınavında Türkiye’nin en başarılı liseleri arasında yer almıştır.

Olanaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dr. Vasıf TOPÇU Fen Lisesi öğrencileri 24 kişilik sınıflarda uygulamalı olarak ders görmektedir. Okulda 16 adet ana derslik, tam donanımlı 6 adet fen laboratuvarı, 2 adet atölye, 1 bilişim teknolojileri sınıfı, 200 öğrenci kapasiteli yurt binası, yemekhane, konferans salonu, kantin, açık spor alanı ve kütüphane bulunmaktadır. Bunların yanında öğrencilerin olimpiyat hazırlıkları için oluşturulan internet bağlantılı, bilgisayar donanımlı teknolojik sınıflar mevcuttur.

Şile Feneri Dergisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Şile Dr. Vasıf TOPÇU Fen Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri tarafından hazırlan okul dergisidir. Şile Feneri Dergisinin ilk sayısı Kasım 2014'te yayınlanmıştır. Türkiye'de dijital okul dergiciliğinde ilk olma özelliği taşıyan okul dergisinde: yazı, söyleşi, günlük, fotoğraf, video, araştırma, gezi yazıları, sinema, bilimsel makaleler, fen alanında buluş yapan bilim insanları gibi konular incelenmektedir. Okul öğrenci ve öğretmenlerinin oluşturduğu bir yayın kurulu tarafından yönetilmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Koordinatlar: 41°10′15.8″K 29°33′18.2″D / 41.171056°K 29.555056°D / 41.171056; 29.555056