Dr. Atl

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Doctor Atl', asıl adı Gerardo Murillo (1875, Guadalajara - 15 Ağustos 1964; México, Meksika), Meksikalı ressam, yazar ve devrimci. Meksika'daki sanatta ulusalcılık hareketinin (Mexicanismo) ve duvar resmi rönesansının öncülerindendir.

México, Roma ve Peru'da eğitim gören Murillo, 1913'te Paris'te Action d'Art (Sanat Eylemi) dergisini kurdu ve üç yıl boyunca yöneticiliğini yaptı. Meksika'ya döndükten sonra 1915'te La Vanguardia adlı devrimci gazetede duvar ressamları José Clemente Orozco ve David Alfaro Siqueiros ile birlikte çalıştı. 1916'da Acción Mundiale dergisini çıkarmaya başladı ve bu derginin de yöneticisi oldu. 1923'te Meksika Arkeolojik Anıtlar Dairesi başkanlığına, 1930'da da Güzel Sanatlar Dairesi yöneticiliğine getirildi.

Murillo'nun, México'da San Carlos Akademisi'ndeki öğrencilik yıllarından beri başlıca tutkusu Meksika yerli sanatının yanı sıra özgün bir çağdaş sanatsal anlatım üslubunun yaratılması ve Meksika manzaralarının betimlenmesiydi. En ünlü resim ve desenleri Meksika Vadisi ile Popocatépeti ve Ixtacihuatl yanardağlarını betimleyen çalışmalarıdır. Murillo genellikle Aztek dilindeki adı olan Atl'la (Nahua dilinde "su") tanınmaktadır. Bu adı, yetiştirilmesindeki İspanyol etkisini benimsediğini göstermek ve Meksika Yerlisi atalarından ve onların kültüründen duyduğu kıvancı ortaya koymak için benimsemişti. Balmumu, reçine, yağ ve boya maddesinden oluşan bir mum boya türü keşfeden Atl, desen ve duvar resimlerinde kendi adıyla tanınan bu boyayı kullandı.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]