Down (Jay Sean şarkısı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Down
All or Nothing albümünden
Jay Sean ve Lil Wayne single
Yayımlanma 31 Mayıs 2009 (Radyo)
31 Haziran 2009 (Dijital yükleme)
Format Dijital yükleme , CD
Kaydedilme 2008 - 2009
Tarz Pop, R&B
Süre 3:33
Şirket Cash Money, Universal Repuplic
Yazar Jay Sean, Lil Wayne
Yapımcı J. Remmy, Boby Bass
Sertifikalar 3x Platin "RIA" Platin "RIANZ"
Jay Sean tekli kronolojisi
"Tonight"
(2009)
"Down"
(2009)
""Do You Remember""
(2009)

Lil Wayne tekli kronolojisi
"Maybach Music 2"
(2009)
"Down"
(2009)
"Successful"
(2009)

"Down", İngiliz R&B sanatçısı Jay Sean'ın üçüncü Stüdyo albümü All or Nothing'den yayımlanan ilk teklisidir. Şarkıda Jay Sean'ın yanı sıra Lil Wayne vokalleri de bulunmaktadır. Şarkının söz yazarlığını Jay Sean ve Lil Wayne'nin yanı sıra J Remmy, Boby Bass, J Pekins ve Jared Cottler üstlendi. Bu şarkı sanatçının dünya çapında en başarılı teklisi olduğu gibi yayımlandığı ülkelerde geniş çaplı ilgi gördü. Şarkı 2009 yılında Billboard'un seçtiği en iyi 100 şarkı arasında yirminci sırada yer aldı.[1]

Yayımlanma[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkı ilk olarak 31 Mayıs 2009 tarihinde Amerikan radyo istasyonlarında çalınmaya başlandı ve daha sonra 31 Haziran 2009 tarihinde iTunes sitesi üzerinden digital ortamda hayranlarının beğenisine sunuldu. Şarkının müzik videosu 23 Temmuz 2009 tarihinde Jay Sean tarafından YouTube kanalı "Jayded Records" üzerinden yayımlanmaya başlandı.

Şarkı Hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkı sanatçının dünya çapındaki en büyük ses getiren şarkısı oldu. Şarkı Amerikada 3 milyon 321 bin, İngilterede 250 bin, Avustralyada 140 bin, Kanadada 80 bin ve Yeni Zelendada 15 bin adet şatmıştır. Toplamda ise şarkı dünya genelinde 6 milyon adet satmıştır ve 2009 yılının en çok satan 7. şarkısı olmuştur. Ayrıca Şarkı 2009 yılında arama sitesi googleda en çok aranan 5. şarkı olmuştur. Şarkı You Tube sitesinde yayımlandığı hafta 1 milyon kadar izleyiciye ulaşarak o hafta en çok izlenen müzik video olmuştur. Şarkının Müzik videosunu sanatçının Vevo kanalından ve You Tube üzerinden şimdiye dek 56 milyon izleyiciye ulaşmıştır. Amerikan Radyo İstasyonlarında ise 115 milyon dinleyiciye ulaşnıştır. Dünya genelinde Radyolarda, Televizyonlarda ise 2 Milyar dinleyiciye ulaşarak büyük ses getirmiştir.

Müzik videosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkının müzik videosunun çekimleri 24 Nisan 2009 tarihinde Londra'da başladı. Şarkının müzik videosu muazzam bir köşkte çekildi. 30 Nisan 2009 tarihinde Sean, videoyu bitirmek için Miami'ye gitti. Şarkının müzik videosu 5 Ağustos 2009 tarihinde ABD'de "MTV" televizyonunda yayımlanmaya başlandı.

Ayrıca şarkının müzik videosunda Birdman, Chipmunk, Ghetts & Tinie Tempah gibi önemli rapçilerde görünüm sağlar. Videoda bir grup dansçılar sanatçıya eşlik eder. Videonun yönetmenliğini Richard Pengelley üstlendi. Şarkının videosu Billboard dergisi tarafından gelen eleştirmenlerden olumlu not aldı.

Liste başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkı ABD'de iki ay içinde bir milyondan fazla kopya satarak platin plak elde etti ve sanatçının şimdiye kadar yaptığı en başarılı tekli oldu. Şarkı Amerikan müzik listesine 72 numaradan giriş yaptı ve 6 Ağustos 2009 tarihinde şbu listede iki numaraya kadar yükseldi ve bundan sonraki üç hafta iki numarada kaldı. Daha sonraki hafta üç numaraya gerileyen şarkı bir sonraki hafta tekrar iki numaraya yükseldi. Bir hafta sonra ise, "Black Eyed Peas'in toplamda 26 hafta boyunca art arda zirvede yer alan "Boom Boom Pow" ve "I Gotta Feeling" teklilerini geçerek bir numaraya yükseldi. Şarkı ayrıca Amerikan radyo istasyonlarında 115 milyondan fazla dinleyiciye ulaştı. Ancak şarkı daha sonra Britney Spears'ın "3" adlı şarkısıyla beraber tekrar iki numaraya düşse de sonraki hafta tekrar bir numaraya çıktı. Ancak bu sefer de Owl City'nin "Fireflies" şarkısının buraya yerleşmesiyle bir numaradan düştü.

Şarkı Kanada'da 17 Ağustos 2009 tarihinde 55 numaradan giriş yaptı ve 15 Ekim 2009 tarihinde üç numaraya yükseldi. Şarkı Yeni Zelanda'da 18 numaradan giriş yaptı ve altı hafta sonra 2 numaraya yükseldi.

Derecelendirme ve satış[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarkı şimdiye kadar dünya genelinde 6,000,000'dan fazla satmıştır.