Doraemon: Nobita ve Japonya'nın Doğuşu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Doraemon: Nobita ve Japonya'nın Doğuşu
Yönetmen Tsutomu Shibayama
Yapımcı Fujiko Fujio
Yazar Fujiko Fujio
Oyuncular
Stüdyo Shin-Ei Animation
Dağıtıcı Toho
Çıkış tarih(ler)i 11 Mart 1989 (1989-03-11)
Süre 100 Dakika
Ülke Japonya
Dil Japonca

Doraemon: Nobita ve Japonya'nın Doğuşu (Japonca:ドラえもん のび太の日本誕生, Doraemon: Nobita no Nippon Tanjō ) , aynı adı taşıyan dokuzuncu cilde dayalı olarak 11 Mart 1989'da Japonya'da gösterime giren uzun metrajlı bir Doraemon filmidir. Doraemon Uzun Öyküler serisinden. İlk Heisei dönemi Doraemon filmiydi. Bu 10. Doraemon filmi . 2016 yılında, film Doraemon: Nobita ve Japonya'nın Doğuşu 2016 başlığıyla yeniden yapıldı.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Film, tarih öncesi çağlara ait bir çocuğun balık avlaması ile başlar, bir zaman girdabına yakalanır ve 20. yüzyıla kadar uzanır. 20. yüzyılda Nobita evinden kaçmak ister. İdeal bir ev bulamayan Nobita, yaşamak için derme çatma bir yer yapmaya karar verir. Ancak arazi mülkiyeti kanunları nedeniyle hala yaşayacak bir yer bulamıyor. Aynı zamanda Shizuka, Gian, Suneo ve Doraemon evlerinden kaçmak isterler. Nobita, insanın olmadığı bir yerde yaşamak için zamanda geriye gitmelerini önerir. Grup onunla hemfikir ve böylece 70.000 yıl önce tarih öncesi Japonya'ya giderler.

Japonya'ya ulaştıklarında Doraemon herkese bir bakanlık verir. Shizuka'ya bahçıvanlık bakanlığı verilir, Gian kalkınma bakanlığını alır, Suneo peyzaj bakanlığını alır ve Nobita hayvanlar bakanlığını alır, Doraemon tüm bakanlıkları denetler. Nobita, farklı hayvanların genlerini karıştırarak bir ejderha , griffin ve pegasus yaratır . Doraemon geldiğinde, onları ondan saklar.

Geceleri, grup akşam yemeğini yer ve eve dönmeye ve başka bir gün orayı ziyaret etmeye karar verir. Ertesi gün, filmin başlangıcındaki çocuk gizlice Nobita'nın odasına girer ve dolabın içine saklanır. Gian ve Suneo geldiğinde, çocuk Gian'a saldırır ve Gian onunla kavga eder. Zayıflık nedeniyle, çocuk bayılır. Nobita, Shizuka ve Doraemon'un gelişiyle grup tekrar geçmişe gider. Çocuğu mağaralarına alırlar ve bilinci yerine geldiğinde Shizuka ona yemek verir. Bu arada, Doraemon zaman içinde bir sinyalle arar ve çocuğun günümüz Nanjing , Çin'de bir yerden geldiğini öğrenir.70.000 yıldan daha uzun bir süre önce insanlar tarafından zaten iskan edilmiştir. Doraemon ayrıca onu anlamak için bir çeviri aracı kullanır. Onlara ışık kabilesine ait olduğunu ve kabilesinin tüm halkını alan karanlık kabile tarafından saldırıya uğradığını söyler. Grup ona yardım etmeye karar verir.

Pegasus, Dragon ve Griffin'deki karanlık kabileyi dört gün boyunca takip ederler. Dördüncü gün onları bulup savaşırlar. Ancak şamanları güçlü olduğunu kanıtlar ve onlara yalnızca Doraemon'un aletleri tarafından yenilmeleri için güçlü bir meydan okuma verir. Onlar tarafından bilinmeyen, şamanın eski haline getirme gücüne sahip olduğu. Grup, tüm kabileyi Japonya'ya götürür ve onlara yaşayacakları barışçıl bir yer verir. Gece eve dönerler.

Ertesi gün Doraemon herkese şamanın kendini yenileyebileceğini ve ışık kabilesinin hala tehlikede olduğunu, bu yüzden tekrar zamanda geriye gittiklerini söyler. Karanlık kabile, ışık kabilesini çoktan ele geçirdiği için çok geç gelirler. Yine grup, karanlık kabileyi Doraemon'un insan treni aygıtıyla takip eder, ancak Nobita sert bir kar fırtınası sırasında kaybolur ve gruptan ayrılır.

Nobita hariç, grubun geri kalanı hareket etmeye devam ediyor ve hafif kabileyi buluyorlar. Doraemon, ruhların kralı Gigazombie ile savaşır. Doraemon onun 23. yüzyıl zaman suçlusu olduğunu, kimsenin onu bulamaması için zamanın geçişini yok ederek kendi dünyasını yaratmayı amaçlayan bir zaman suçlusu olduğunu ortaya çıkarır. Doraemon'dan daha güncel gadget'ları olduğu için Doraemon'u ve diğerlerini kolayca yener.

Öte yandan, Nobita yanında bir kutu bulur ve yardıma ihtiyacı olursa düğmeye basması gerektiğini söyleyen bir mamut görür. Nobita'nın evcil hayvanları Pegasus, Dragon ve Griffin geri döner ve arkadaşını kurtarırlar. Ancak Gigazombie onları yalnız bir yere kapatıyor. Nobita düğmeyi kullanır ve yardımcının Gigazombie'yi tutuklayan bir zaman devriyesi olduğu ortaya çıkar. Sonunda Pegasus, Dragon ve Griffin, içinde bulunduğumuz çağda hayali yaratıklar oldukları için geleceğe götürülüyor. Grup hüzünlü bir şekilde veda eder ve evlerine saçılır.

Seslendirme[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakter Ses
doraemon Nobuyo Oyama
Nobita Nobi Noriko Ohara
Shizuka Minamoto Michiko Nomura
Takeshi "Gian" Goda Kazuya Tatekabe
Suneo Honekawa Kaneta Kimotsuki
kukuru Yoko Matsuoka
Kuzakaru Ryuji Nakagi
Taran Sakiko Tamagawa
yaşlı Koichi Kitamura
utabe Issei Futamata
Hikari Kabilesi köylüleri Chafurin

Naoki Bando Kiyoyuki Yanada

Gigazombi Ichiro Nagai
Mamut Teiji Ōmiya
Tsuçidama Gara Takashima
Kurayami Kabilesi köylüleri Masashi Hirose

Kazuhiko Kishino Daisuke Gori

Zaman makinesi Yuji Mitsuya
Kiraya veren Takashi Taguchi
Gelecek Zaman Devriyesi Koichi Hashimoto
Oğlan Mari Mashiba
kızlar Tamao Hayashi

Masae Asaka

Tamako Nobi Sachiko Chijimatsu
Nobisuke Nobi masayuki sato
usta Ryoichi Tanaka
Gian'ın Annesi Kazuyo Aoki