Dondurma makinesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
EismaschineBoku.JPG
EismaschineErdbeereis.JPG

Bir yerli dondurma makinesi, kişisel tüketim için küçük miktarlarda dondurma yapmak için kullanılan bir makinedir. Dondurma üreticileri karışımı, krank yöntemini veya bir elektrik motoru kullanarak hazırlayabilir. Elde edilen preparasyon genellikle makineyi ön soğutma yoluyla veya karışımı dondurucu bir makine kullanarak soğutulur.

Bir dondurma üreticisi, karışımı havalandırmak ve buz kristallerini küçük (50 lessm'den az) tutmak için çalkalama sırasında aynı anda dondurmalıdır. Sonuç olarak, çoğu dondurma hemen tüketmeye hazırdır. Bununla birlikte, alkol içerenler daha sıkı bir tutarlılık elde etmek için sık sık soğutulmalıdır. 1832'de, Augustus Jackson çoklu dondurma tarifleri yaratma ve üstün dondurma hazırlama tekniğine ve dekorasyonuna öncülük etme ününü kazandı.

Modeller[değiştir | kaynağı değiştir]

El-krank makineleri

Nancy Johnson, 1843 yılında ilk el kranklı modeli patentini aldı. Daha sonra patenti, makineyi "Johnson Patent Dondurucu Dondurucu" olarak pazarlayan William Young'a sattı.

El-krank makinelerinin buz ve tuz karışımı yeni bir dondurma partisi hazırlamak için yenilenmelidir. Genellikle, kaya tuzu kullanılır. Tuz, buzun erimesine neden olur ve işlemdeki sıcaklığı, tatlı su donma noktasının altına düşürür, ancak tuz, tuz içeriği nedeniyle donmaz. Düşük donma sıcaklığı yavaş yavaş donmaya ve dondurmanın yapılmasına yardımcı olur.[1] Bazı küçük manuel üniteler soğutucu dolgulu oyuk duvarlara sahip bir kase içerir. Bunlar yaklaşık bir pint hacmine (500 mi) sahiptir. Raket genellikle plastik bir topun içine yerleştirilmiştir. Karışım donmuş kaseye dökülmüş ve bir dondurucuya yerleştirilmiştir. Kanatlar istenen kıvama ve aroma elde edilinceye kadar birkaç saat boyunca her on dakikada bir elle döndürülür.

Elektrik makineleri

Dört çeşit elektrikli dondurma makinesi vardır. Her birinin karışımı karıştırmak için kaseyi veya raketi çalıştıran bir elektrik motoru vardır. Dörtlü arasındaki en büyük fark, soğutmanın nasıl yapıldığıdır.

Tezgah üstü makineler

Tezgah üstü makineler, duvarlar arasında 32 °F'nin (0 °C) altına dondurulan bir çözeltili çift duvarlı bir kase kullanır. Ev tipi bir dondurucuda, makine hazır hale gelmeden önce 24 saate kadar sürebilir. Dondurulduktan sonra, kaseye makineye konulur, karışım kaseye eklenir ve makine başlatılır. Kanatlar döner ve karışım karıştırılarak donmuş kap ile temasa geçerken yavaş yavaş donar.[2] Yirmi ila otuz dakika sonra, çift duvarlar arasındaki çözelti çözülür ve dondurma donar. Bu tür bir makine nispeten ucuz olma avantajına sahiptir; Bununla birlikte, önceden dondurulmuş bir kase bir seferde sadece bir parti yapar. Başka bir parti yapmak için kase tekrar dondurulmalıdır. Çok partili makine, ekstra dondurucu boşluğu gerektiren makine için ekstra kase gerektirir.

Küçük dondurucu ünite makineleri

Küçük dondurucu ünite makineleri dondurucunun içine (veya buzdolabının dondurucu kısmına) oturur ve ağır çekimde bir mutfak robotuna benzer şekilde çalışır. Her birkaç saniyede, kürekler büyük buz kristallerinin oluşumunu önlemek için karışımı karıştırır. Dondurma yeterince düştüğünde, kürekler otomatik olarak dönmeyi durdurur ve kaldırır.[3] Karışım dondurucuda soğutulduğundan, dondurma kabını soğutma elemanı ile doğrudan temas halinde tutarak işe yarayan diğer dondurma üreticilerinden daha dondurmak daha uzun sürer. Dezavantajı, dondurucu kapısının en yakın elektrik prizine takılan düz kablo üzerinden kapatılması gerektiğidir. Bununla birlikte, bazı modern buzdolapları, dondurucu ünite makineleri için bir aksesuar olarak dahili bir dondurma makinesi veya özel bir elektrik prizine sahiptir. Bu tip dondurma yapıcıları önceden dondurmak gerekli değildir. Ayrıca, doğrudan dondurucuya yerleştirilebilecek olan, akülü işletilen dondurma makineleri de mevcuttur, ancak bunlar pahalı olmayan şarj edilemeyen potasyum piller gerektirmektedir.

Ankastre dondurucu makineleri
Kendi dahili dondurma sistemine sahip bir masa üstü Gelato veya İtalyan dondurma makinesi.

Daha pahalı ve genellikle daha büyük olan makineler, yerleşik bir donma mekanizmasına sahiptir ve önceden soğutulmak için bir kaseye ihtiyaç duymazlar. Soğutma sisteminin başlatılmasından birkaç dakika sonra, karışım içine dökülerek kürek başlatılabilir. Soğutucu kase makinelerinde olduğu gibi, miktara ve reçeteye bağlı olarak dondurma yirmi ila otuz dakika içinde hazır olur.[4] Bu makineler hemen hazırlıksız olarak kullanılabilir ve gruplar arasında gecikmeden herhangi bir sayıda dondurma hazırlar. Bu makinelerin bazıları kullanımdan on iki saat beklemeden hareket ettirilemez çünkü ünite soğutma sistemini ünite soğutur. Bu makineler normalde, daha küçük mutfaklarda pratik olmalarını sağlamak için kullanıma hazır bir konumda sürekli olarak tutulur.

Elektrikle çalışan dondurma makinesi
Elektrikle çalışan dondurma makinesi

Dördüncü tip elektrikli dondurma makinesi, soğutma için buz ve tuzla doldurulmuş bir dış küvet kullanır. Bir iç kutu dondurma karışımını tutar ve çalkalama ve kazıyıcı tertibatını tutar.[5] Yaklaşık 75RPM'de çalışan yüksek hızlı bir elektrik motoru, bidonu aynı anda döndüren, sıyırıcıyı ters çeviren ve çalkalama küreklerini sabit tutan bir mekanizmayı çalıştırır. Kutu döndükçe, dondurma karışımı kutunun iç duvarına karşı donar. Karşı dönen kazıyıcı donmuş ürünü teneke kutu duvarından sürekli olarak uzaklaştırır ve karışıma geri döndürür. Kutunun sabit çalkalama küreklerine karşı sürekli dönüş hareketi, karışımın giderek kalınlaşmasına neden olmaktadır. Yeterli zaman, buz ve tuz, yumuşak bir "sert dolgulu" dondurma üretiyor.[6]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 9 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Temmuz 2019. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 22 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Temmuz 2019. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 9 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Temmuz 2019. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 9 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Temmuz 2019. 
  5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 7 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Temmuz 2019. 
  6. ^ "Arşivlenmiş kopya". 9 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Temmuz 2019.